Buradasınız
Tuzla Tersanelerinde İş Cinayetleri Durmuyor
İMES’ten bir işçi
Patronlar sınıfının durmak bilmeyen saldırıları devam ediyor. Metin Turan’ın ve Cevat Toy’un ardından şimdi de Mikail Kavak’ı iş cinayetine kurban verdik. Yine şeytan üçgenine dönen Tuzla tersaneler bölgesinde. Ama bu üçgen gemileri değil o gemileri üreten işçi kardeşlerimizi içine alıp en korkunç biçimlerde ölmelerine neden oluyor. Gemsan, Sedef ve Desan tersanelerinde gerçekleşen iş kazalarında, işçi arkadaşlarımız ağır yaralanıp hastaneye kaldırılmışlardı. Bugün bu arkadaşlarımızdan birini patronlar sınıfının kâr hırsı uğruna kurban verdik.
Tuzla tersaneler bölgesi artık burjuva medyanın bile saklayamayıp yayınladığı, iş cinayetleriyle ünlenmiş bir bölge. Bu cinayetlerin tek sorumlusu ise tersane patronları ve onların bitmek tükenmek bilmeyen kâr hırsları. Onlarca işçinin ölümüne neden olan yetersiz güvenlik önlemleri, onlara göre “TASARRUF”. Bu konuda işçi sınıfının bilinçsizliği ve örgütsüzlüğünden faydalanan patronlar sınıfı, bir bareti, bir emniyet kemerini bile almayı veya işinin biraz gecikmesini kabul etmiyor ve işçi ölümlerini görmezden geliyor. Radikal gazetesinde yayınlanan bir haber dikkatimi çekti. Konusu tersanelerdeki iş kazaları, muhatabı ise sözde milletvekilleri (yani patron vekilleri). Verdikleri cevap ibret verici. Vekillerden biri AKP’li Hasan Kemal Yardımcı diğeri ise MHP’li Durmuşali Torlak. Ortak yönleri ise ikisi de Tuzla’da tersane patronu. MHP’li vekilin iş cinayetlerine yönelik açıklaması, patronların bizlere nasıl baktıklarını ortaya koyuyor. Topladığı verilere göre Tuzla’da 2000 yılından bu yana 172 bin işçiye istihdam sağlanmış, 51 kişi iş kazası sonucu ölmüş, bu da on binde 3 gibi bir orana denk geliyormuş! Diğer ülkelerden de örnekler vererek bu ölümleri normalmiş gibi gösteriyor. MHP’li vekil ilkokulda çok boncuk hesabı yapmış herhalde. İnsanları boncukla karıştırıyor. Eh, ne de olsa kendi sınıfından değil ölenler, işçi sınıfından. Acaba ölen 51. kişi kendi oğlu olsaydı ölümleri yine istatistik sonucu olarak mı görürdü?
Tersaneler bölgesinde yaklaşık 40 tersane var, hepsinin de patronları GİSBİR’de örgütlü. Yasalarla, kolluk güçleriyle, vekilleriyle bizlere karşı saldırılarını her gün arttırıyorlar. Bizlerin ise birliğimizden başka bir silahımız yok. Ancak sendikalarımızda, derneklerimizde örgütlenip, bilinçlenerek, patronlar sınıfının karşısına bilinçli ve örgütlü bir şekilde dikilirsek bu cinayetleri önler ve daha güvenli bir iş ortamı sağlayabiliriz. Tabii ki sorun sadece tersane sorunu değil, bütün sektörlerde benzer sorunlar söz konusu. Bunun için örgütlülüğümüzü tüm sektörlere hatta tüm dünyaya yaymalıyız. Artık bizim canımızı bile hiçe sayan patronlar sınıfından ve onların sistemi olan kapitalizmden tüm dünyada kurtulmanın vakti geldi de geçiyor bile. Onların çıkarları için vereceğimiz bir canımız daha yok. Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan bizler, dünyayı yaşanası bir yere çevirmek için örgütlenip mücadeleye atılmalıyız.
Tuzla’da İşçi Ölümleri Devam Ediyor
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...