Buradasınız
Tuzla Tersanesinde Bir Haftada İki İş Cinayeti
UİD-DER üyesi işçiler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Tuzla tersane bölgesinde, Selah Tersanesinin önünde, 25 Ağustos Cumartesi günü saat 07.30’da Limter-İş sendikası ve Tersane İşçileri Birliği Derneği iki ayrı basın açıklaması yaptı. Tuzla tersane bölgesinde üç günde ardı ardına iki ölüm gerçekleşti. Torgem Tersanesinde GİMSA taşeronuna bağlı olarak çalışan ve elektrik çarpması sonucu 21 Ağustosta yaşamını yitiren Cabbar Ongun’un kanı kurumadan, Selah Tersanesinde Bora Denizcilik taşeronunda çalışan Güney Akarsu isimli tersane işçisi de elektrik çarpması sonucu yaşamını yitirdi.
Konuştuğumuz işçiler her sabah aileleri ile helalleşerek ayrıldıklarını ve aynı koşullar sürdüğü müddetçe ölümlerin de devam edeceğini dile getirerek cinayetin nedenini şöyle açıklıyorlardı: “Gemi inşa ve tamir sektöründe bakımı ve onarımı yıllardır yapılmayan makinelerle çalıştırıldıkça, gemide birbirine dolanmış eski ve yıpranmış elektrik kabloları oldukça, çalışanların üstünden ağır yükler geçtikçe, her gemide sayıları onu bulan taşeron firmalar oldukça, patlayıcı, gaz ve oksijen tüpleriyle ilgili önlemler alınmadıkça bizim cenazelerimiz tersaneden çıkmaya devam edecek!”
Konuştuğumuz tersane işçileri genellikle iş güvenliğine dair çok basit önlemlerin bile alınmadığını, patron ve taşeronların bunun maliyetinden kaçtıklarını, insanlara kâğıttan maskeler dağıttıklarını belirtiyorlar. Konuştuğumuz başka bir işçi ise her iş cinayetinden sonra işçilerin anlık tepki gösterdiklerini ama daha sonra içerde mücadele etmediklerini, ölümlerin bir nedeninin de dağınıklık ve örgütsüzlük olduğunu belirtti.
Haksız da değildi. Aynı yerde aynı saatte iki ayrı basın açıklaması yapılıyordu. Bir başka işçi, “iki ayrı basın açıklaması yapılması işçiler arasında örgütlülüğe dair güven sorunu yaratıyor. 2004’te olan bir iş kazasında 6 bin işçi yürümüştü, bugün burada 80-90 kişiyiz, bunun sorgulanması gerekir” diye konuşuyordu.
Basın açıklamasında ölümlerin nedeni ve sorumluları üzerinde durulurken, ölümlere dur denilebilmesi için tersane işçilerine şu çağrı yapıldı: “Genç yaşta iş cinayetine kurban gitmek istemiyorsan, çocuklarının yetim, eşinin dul kalmasını istemiyorsan bugün işe gitme!” Sendikacılar işbaşı yapmaya giden işçilere içeri girmemeleri konusunda uyarı yaparken, bir taraftan polis de işçilere eğer girmek istiyorlarsa onları içeriye sokabileceklerini söylüyordu. Girenlerin yanı sıra, polise “hayır girmek istemiyoruz!” diyenler de oldu. Kimileri ise iş bırakma eylemine katılımın az olması nedeniyle kendilerinin göze batacağını, aslında kimsenin girmemesi gerektiğini söyleyerek sitem edip uzaklaştılar. Bu çağrı yapılırken Selah Tersanesinin kapısından işçiler çalışmak için içeri girmeye devam ediyorlardı. Çoktan kaynak makineleri çalışmaya başlamıştı. Hatta patron işçileri 07.00’de işbaşı yaptırmıştı.
Ölümlerin gerçek sorumlusu kapitalist sistem, patronlar ve taşeronlardır. Cinayetlerin durması içinse tek yol, örgütlenip, birlik olmak ve mücadele etmek. Patronları korkutacak ve iş güvenliği tedbirlerini aldıracak gerçek çözüm, işçilerin sorunlarına sahip çıkmasından ve örgütlenmelerinden geçiyor.
Örgütlüysek Her Şeyiz, Örgütsüzsek Hiçbir Şey!
Tersanelerde Ölümler Durmuyor
Onurlu Bir Yaşam İçin
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
- 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününden 1 Mayıs’a
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...