(16.05.2014)
“Ücretler Yükseltilsin, İş Saatleri Kısaltılsın!” kampanyasıyla 1 Mayıs’a hazırlanan UİD-DER, 1 Mayıs’ta bir sanayi kenti olan Gebze’deydi. Bu seneki 1 Mayıs kutlamasının özel bir anlamı da vardı UİD-DER’li işçiler için. Çünkü Gebze’deki kutlamaları UİD-DER Gebze temsilciliği diğer emek örgütleriyle birlikte düzenledi.
Bir grup taşeron PTT işçisi
(14.05.2014)
Biz PTT’de taşeron bir firma olan Asgün’de çalışan işçileriz. PTT bizi kısa süreli sözleşmelerle farklı firmalara ihale vererek çalıştırıyor. Aksam paydos saati işten çıkarılıp, sabah iş başı saatinde işe giriş yapılarak, yani gerçekte hiç işten çıkarılmadan, düzmece bir ihale ile, yıllardır senelik izin ve kıdem tazminatı hakkımız gasp edilerek çalışıyoruz.
Sefaköy’den bir grup üniversite öğrencisi
(14.05.2014)
1 Mayıs’a bir işçi kenti olan Gebze’de, işçi örgütü UİD-DER’le katıldık. Çünkü biz işçi çocuklarıyız, geleceğin işçileriyiz. UİD-DER’in 1 Mayıs taleplerinden “Ücretler Yükseltilsin, İş Saatleri Kısaltılsın” bizim de talebimizdir. “Tüm İşsizlere İş, Herkese İş Güvencesi” bizim de talebimizdir. “Parasız, Nitelikli, Anadilde Eğitim” bizim de talebimizdir.
Sefaköy’den UİD-DER’li bir işçi
(14.05.2014)
Ben Diyarbakır’dan İstanbul’a geçen sene geldim. Buraya gelmeden önce hiçbir şeyin farkında değildim. İstanbul’a geldikten kısa bir süre sonra UİD-DER’li arkadaşlarla iş kazalarına, meslek hastalıklarına ve iş cinayetlerine karşı topladıkları imza standında tanıştım. UİD-DER’li arkadaşlarla hayatın zorluklarının asıl sebeplerinin patronlar sınıfının kâr hırsı olduğu konusunda yaptığımız...
Kıraç’tan bir metal işçisi
(14.05.2014)
Her sene 1 Mayıs’ta ya gezer ya da arkadaşlarla birlikte eğlenmeye giderdik. Ama bu sene 1 Mayıs’ı UİD-DER’le kutladım. Ve iyi ki de kutlamışım. O kadar güzel ve heyecanlı geçti ki anlatması bile bambaşka bir duygu. Katılmayanlar bence üzülecek. Otobüslere bindiğimizde hem şarkılarımızı hem de haklarımızı anlatan sloganlarımızı haykırıyorduk.
Sefaköy’den bir UİD-DER’li
(14.05.2014)
2014 yılı 1 Mayıs’ı, UİD-DER’le katıldığım ikinci 1 Mayıs’tı. Geçen seneki heyecanım ve coşkum da iki katına çıkmıştı. UİD-DER’in en sevdiğim özellikleri olan düzen, istikrar, kendine güven ve kendinden emin tavrı her zamanki gibi 1 Mayıs’ta da üstündeydi. Herkes birbirine gözleri gülerek ve sevgiyle bakıyordu.
Kıraç’tan bir işçi
(14.05.2014)
UİD-DER’li işçiler olarak, bu sene de adına ve özüne uygun bir işçi çalışması yürüterek 1 Mayıs’a hazırlandık. İş kazaları ve işçi ölümlerine yönelik yürüttüğümüz kampanyalar, derneğimizde gerçekleştirdiğimiz işçi seminerleri, işçi mahallelerine kurduğumuz stantlar ve en önemlisi de işçilerle kurduğumuz birebir ilişkiler sayesinde, binlerce işçiye 1 Mayıs’ın anlam ve önemini anlatma ve onları 1...
Kıraç’tan bir işçi
(14.05.2014)
UİD-DER’le geçen sene 1 Mayıs’ta tanışmıştım. Bu zaman içinde elimden geldiği kadar derneğimizin çalışmalarına katılıp sınıf mücadelesindeki yerimi aldım. Bu seneki 1 Mayıs benim için daha önemli bir hal almıştı. Öncelikle alanda sınıf bilinci ve örgütlülüğün önemini kavramış, örgütlü bir işçi olarak bulunacaktım.
Çayırova’dan bir işçi
(13.05.2014)
Ben plastik sektöründe çalışan bir işçiyim. 1 Mayıs’ta milyonlarca işçi gibi ben de alanlardaydım. Daha önce hiç 1 Mayıs mitingine katılmamıştım. Benim için bir ilk olacaktı. Daha önceden 1 Mayıs’ın ne olduğunu, işçiler için önemini bilmiyordum. O yüzden bütün bunları öğrenmemi sağlayan UİD-DER’le birlikte ben de alandaki yerimi aldım.
Tuzla’dan bir işçi
(13.05.2014)
Bu yıl ilk defa UİD-DER’le 1 Mayıs alanındaydım. 21 yaşındayım ve daha önce başka kurumlarla da alanda bulundum. Aslında bu durum büyük farkı görmemi de sağladı. Öncesine baktığımda hep bir şeylerden kaçma, bir ezilme ruhu yaşarken bu sefer taleplerimi, coşkumu, heyecanımı ve sevincimi diğer işçi kardeşlerimle birlikte haykırdım.
Sincan Organize Sanayi Bölgesinden bir metal işçisi
(13.05.2014)
Ben Sincan Organize’deki bir fabrikada çalışıyorum. Yaklaşık 6 ay önce derneğimiz UİD-DER’le tanıştım. Bu zamana kadar birçok dernekle iletişim halindeydim ancak hiçbiri istediğim gibi değildi. İçimdeki hislerimi, taleplerimi dile getirmiyordu. Bu yaşadığım şehirde tek başına kaldığımı zannediyordum.
Ankara’dan bir işçi 
(13.05.2014)
UİD-DER....
Umudumuzun adıdır.
Meydanlara düşen
yağmur taneciklerinin parıltısı,
buram buram toprak kokusudur.
Sincan’dan bir Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi
(13.05.2014)
Daha önce de 1 Mayıs’a katıldığım olmuştu. Ama alanlardaki işçi kardeşlerimizin birbirlerine samimiyeti oldukça azdı. Şaşırtıcı bir biçimde bunun tam tersini UİD-DER ile katıldığım Gebze mitinginde gördüm. Çok heyecan vericiydi. Özellikle sloganlarımızı atarken, birbirimizden çekinmeden, “acaba rahatsız eder miyim?” düşüncesinden uzak bir biçimde, sesimizin çıktığı kadar taleplerimizi haykırdık.
Bir grup kadın işçi
(13.05.2014)
Merhaba kardeşler, bizler UİD-DER’le 1 Mayıs’a katılan dört kız kardeş günlerdir bu sloganlarla yatıp kalkıyoruz. Çocuklarımız bile susmuyor. Bazen hep bir ağızdan başlıyoruz 1 Mayıs marşını söylemeye. Dışarıda, evde, hastanede, günlük işimizi yaptığımız her yerde.
Bir büro işçisi
(13.05.2014)
Ben en son 1 Mayıs’a öğrenciyken katılmıştım. Bu sene 1 Mayıs’a bir kadın işçi olarak, UİD-DER’le Gebze’de katıldım. Bu sene ayrı bir mutluluk vardı içimde. Yürümeye başlamadan önce toplandığımız yerde düşüncelere daldım bir an. Düşündüm neden buradayım diye. Beni bu alana getiren neydi?
Sincan’dan bir işçi
(12.05.2014)
Eskiden beri çalışma arkadaşlarımdan hep farklı düşünmüşümdür. Ben hakkımı yedirmezken, onlar böyle gelmiş böyle gider deyip, bu düzeni sen mi değiştireceksin derlerdi. Belli bir zaman geçtikten sonra artık işçi arkadaşlarımla anlaşamadığım için benden başka işçilerin mücadele edeceğine olan inancım iyice azalmıştı.
Aydınlı’dan bir eğitim işçisi
(12.05.2014)
Coşkuyla ve örgütlü biçimde kutladığımız bir 1 Mayıs’ın ardından, UİD-DER olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aydınlı’da 1 Mayıs heyecanını tekrar yaşamak ve o gün aramızda olamayan dostlarımıza da yaşatabilmek için 11 Mayısta derneğimizde buluştuk. 1 Mayıs’a hazırlık dönemimizden başlayıp, kutlamadan dönene kadarki tüm süreci içeren bir video izledik birlikte.
Sarıgazi’den bir işçi
(12.05.2014)
Bu Pazar Sarıgazi temsilciliğimizde 1 Mayıs görüntülerini izledik. Derneğimizin organize ettiği mitingin coşkusunu tekrar hep birlikte yaşamış olduk. Etkinliğimize 1 Mayıs’a çalıştığı için gelemeyen işçi arkadaşlarımız da katıldı. Dernek yönetiminin 1 Mayıs’a ve çalışmalarına dair mesajı okunduktan sonra etkinliğe gelen arkadaşlarımız duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.
Karabük’ten işçi-öğrenciler
(09.05.2014)
Bizler Karabük’te okuyan işçi-öğrenciler olarak bu 1 Mayıs’ı UİD-DER korteji ile işçi kenti olan Gebze’de kutladık. Aramızda ilk defa UİD-DER ile 1 Mayıs’a katılan arkadaşlarımız vardı. Daha önce katıldıkları 1 Mayıslarda böyle düzenli tertipli bir kortejde yürümediklerini söylediler.
Karabük’ten bir işçi-öğrenci
(08.05.2014)
Bu yılki 1 Mayıs’a Karabük Üniversitesi öğrencileri olarak her zamanki azim ve heyecan dolu yüreğimizle katıldık. 1 Mayıs’a ilk defa katılan arkadaşlarımız olduğu gibi, birkaç defadır katılan arkadaşlarımız da vardı. Yeni katılan arkadaşlarımız UİD-DER kortejinde yürümenin farkını hemen anladılar.
Karabük’ten bir işçi-öğrenci
(08.05.2014)
İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı işçi sınıfının en güzel ailesi UİD-DER’le kutlamanın huzurunu yaşıyorum. Patronların, devletlerin, hükümetlerin zorba yönetimlerine karşı dur diyebileceğimizi tekrar gösterdik. Taksim’i yasaklamakla işçilerin gücünü kıracağını sanan hükümetin tavrına karşılık her yerde alanlara çıkacağımızı gösterdik.
Tuzla’dan bir kadın işçi
(07.05.2014)
1 Mayıs’ta bir sanayi havzası olan Gebze’deydik. İşçi mahallelerinde yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda tanıştığımız, derneğimizi yeni tanımaya başlayan ve ilk kez bizimle 1 Mayıs’a katılmış olan deri işçisi bir ablamızın ilgisi, kortejimize gruplar halinde işçiler katıldıkça artıyordu. Aramıza katılan grupları gördükçe “bunlar da mı sizden?” diye soruyordu.
Sarıgazi’den bir kadın işçi
(07.05.2014)
UİD-DER’li işçiler olarak, fabrikalarımızdan örgütlü bir şekilde çıkıp alanlarda bir bütün olduğumuzu patronlar sınıfına göstermenin haklı gururunu yaşadık. Fabrikalarımızda çalışırken, yeteri kadar göremediğimiz, hissedemediğimiz o bütünlüğümüzü alanlarda görüp, hissetme şansına sahip olmanın onurunu yaşadık.
Sarıgazi’den bir işçi
(04.05.2014)
Bu sene de 1 Mayıs’a ailemle katıldım. Buna 2 yaşımdaki kızım da dâhil. Derneğimiz UİD-DER ile Gebze’de geçirdiğimiz 1 Mayıs’ın bu yıl bizim için ayrı bir önemi vardı. Gebze’de 1 Mayıs’a ev sahipliği yapıyorduk. Tüm yıl boyunca yaptığımız çalışmalar karşılığını vermiş, oldukça kalabalık ve coşkulu bir kortejimiz olmuştu.
Tuzla’dan UİD-DER’li işçiler
(04.05.2014)
1 Mayıs sabahı erkenden işçi dostlarımızla Tuzla temsilciliğimizde buluştuk. Bazı arkadaşlarımız o kadar heyecanlıydı ki kahvaltı için kararlaştırdığımız saatten önce gelmişlerdi. Çaylar demlenmiş, 1 Mayıs coşkusunda birlikte olacağımız dostlar için kahvaltı hazırlıkları başlamıştı. Hepimiz işe koyulduk ve bu anlamlı sabah için soframızı hazırladık.
Sarıgazi’den bir tekstil işçisi
(04.05.2014)
Ben bir tekstil işçisiyim. Vardiyalı olarak çalışan bir kadın işçiyim. Gece vardiyasından çıkıp 1 Mayıs’a katıldım. Hayatımda ilk defa bu yıl 1 Mayıs’a katıldım. İş arkadaşımı da yanıma alarak mitinge katıldım. İlk 1 Mayısımda UİD-DER Kadın Komitesi kortejinde yer aldım. Güzel ve gurur verici bir 1 Mayıs yaşadım.
Aydınlı’dan bir kadın işçi
(03.05.2014)
UİD-DER Tuzla temsilciliği olarak işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı Aydınlı Mahallesi’nde de kutladık. Deri, metal, tekstil, gıda ve daha pek çok sektörde çalışan işçilerin yaşadığı Aydınlı sokaklarında 1 Mayıs sabahı sloganlarımızı haykırmak çok önemliydi. Sabahın erken saatlerinden itibaren her yaştan işçi derneğimizi doldurmaya başladı.
Gever’den bir UİD-DER takipçisi
(03.05.2014)
Colemêrg’in (Hakkâri) Gever (Yüksekova) ilçesinde, KESK, DİSK ve BDP, bu yıl 1 Mayıs’ın merkezi olarak, karakol ve kalekol yapımlarına karşı halk direnişinin sürdüğü Meskan Dağı’nda kutlanması çağrısında bulunmuştu. Gever’de emekçiler bu çağrıya uyarak erken saatlerden itibaren 1 Mayıs’ı kutlamak için Meskan Dağı’na doğru yola çıkmak istediler.
(02.05.2014)

1 Mayıs, çok önemli bir işçi kenti olan Gebze’de coşkuyla kutlandı. Gebze’deki sendikalar, sendika genel...

(02.05.2014)
Türk-İş ve Kamu-Sen’in örgütlediği Kadıköy 1 Mayıs mitingi, saat 11.00’de Numune Hastanesi önünde kortejlerin oluşturulmasıyla başladı. En kitlesel korteji Türk Metal oluştururken, Sendikal Güç Birliği Platformu içinde Petrol-İş Sendikası dikkat çekti. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.
UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER
Share this