UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Avcılar Belediyesi İşçileri Haklarını İstiyor

CHP’li Avcılar Belediyesi’nin işçi ve sendika düşmanlığı devam ediyor. Belediye, farklı bölümlerde çalışan yüzlerce işçiye “kaynağımız yok” diyerek aylardır ücret ödemiyor. Ağır çalışma koşulları altında gece gündüz demeden çalıştıklarını ifade eden işçiler, maaşlarının 3 aydır ödenmemesi yüzünden yaşamın çekilmez hale geldiğini söylüyorlar. Belediye işçileri yaşadıkları sorunları pek çok kez eylemlerle protesto etmişti. Maaş sorunu çözülene kadar mücadeleyi bırakmayacaklarını söyleyen işçiler, belediye önünde bir kez daha eylem yaptılar.

Belediye-İş Sendikasına üye Fen İşleri işçileri, 2 Ekimde Avcılar Marmara Caddesinde toplanarak belediyeye doğru bir yürüyüş yaptı. Yürüyüş boyunca “Avcıların Başkanı İşçi Düşmanı”, “Taşeron İşçisi Köle Değildir”, “Avcılar Uyuma Emekçine Sahip Çık!” sloganları atan işçiler, belediye önünde maaş kuyruğu oluşturdu. Belediye kapısı önünde alkışlarla, ıslıklarla, sloganlarla bekleyen işçiler bıçağın kemiği de kesip geçtiğini belirterek ödenmeyen ücretlerini talep ettiler, belediyenin işçi düşmanı tutumunu teşhir ettiler. Birikmiş kira ve faturalarının olduğunu, okulların açılmasıyla masrafların çoğaldığını aktaran Avcılar Belediyesi işçileri, çevrelerinde borç alacak eş-dost, akraba kalmadığını dile getirdiler.

Belediye-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir yaptığı açıklamada Avcılar Belediye yönetiminin işçilerin örgütlülüğüne tahammül gösteremediğini ve işçiyi cezalandırmaya çalıştığını belirtti. Yönetim koltuklarında oturanların lükslerinden taviz vermediğini fakat taşeron işçilerin maaş sıkıntısı çektiğini aktaran Özdemir, “kaynak yok” sözlerinin ikiyüzlülüğünü vurguladı. AKP’nin kadro vaadiyle kandırdığı taşeron işçisini CHP’nin de maaş ödemeyerek cezalandırdığının altını çizen Özdemir, CHP’nin “Adalet” yürüyüşüne de değinerek adaletin Avcılar işçisine de lazım olduğunu söyledi. Özdemir’in sözleri üzerine işçiler “İşçiler Burada Adalet Nerede?”, “Fındığa Adalet, İşçiye Eziyet!” sloganlarını attılar. Sendikayla yapılan görüşmelerde verilen sözlerin hiç birinin tutulmadığını, sorunları çözülene kadar çalışmayacaklarını dile getiren Özdemir, Avcılar’da yaşayan emekçilere hitaben “aksayan hizmetlerden biz sorumlu değiliz” dedi. Avcılar işçilerinin protesto eylemi, sorun çözülene kadar her gün belediye önünde maaş kuyruğu oluşturulacağının duyurusuyla sonlandırıldı.

2 Ekim 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this