UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bursa’da Binlerce İnşaat İşçisi Eylemde

Rönesans Holding tarafından yaptırılan Bursa Şehir Hastanesi inşaatında çalışan binlerce işçi; çalışma, barınma ve yemekhane şartlarının düzeltilmesi talebiyle iş bıraktı. Şantiyedeki işçi sayısının 2200 civarında iken kısa süre içinde arttırılarak 4 bine yaklaşması, 4 kişilik koğuşlarda kalan işçilerin sayısının artmasına, yemekhanenin ihtiyacı karşılayamamasına ve çalışma şartlarının da daha da ağırlaşmasına neden oldu.

İşçiler gerekli alt yapı hazırlanmadan işçi sayısının arttırılmasının sorunların artmasına neden olduğunu ifade ediyorlar. 1 saatlik yemek arasında yaklaşık 30-40 dakika boyunca kuyruklarda beklemek zorunda kalıyorlar. Uzun yemek kuyrukları nedeniyle çok sayıda işçi sabah kahvaltı da yapamıyor. Çıkan yemeklerin çok kötü olmasına işçiler tepki gösteriyor ve şartlarının düzeltilmesini talep ediyorlar.

13 Temmuzda mekanikçilerin yemek saatinde sorun çıkması üzerine yaklaşık bin işçi yemekhanede tepkilerini göstermeye başladılar. Kısa sürede şantiyeye yayılan eylemde işçiler, baretlerini yere vurdu, şantiye yönetiminin istifa etmesini istedi. Rönesans şirketinin ofisi önünde de işçiler tepkilerini gösterdi. Bunun üzerine şirket, yemekhanenin sabah ve öğlen daha erken açılacağını söyledi. Yeni yemekhanelerin yapılmasını isteyen işçiler, yönetimin önerisini kabul etmediler. İşçiler şantiyedeki koşullar düzeltilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade ediyorlar.

İşçiler sorunlarını şöyle sıralıyorlar:

  • Her gün yarım saat güneş altında sıraya girerek yemek bekleniyor, dinlenemeden iş başı yapılıyor.
  • Yemeklerin kötü çıkması ve temiz olmaması.
  • Yemeklerin erken bitmesi ve birçok işçinin aç kalması.
  • İşçilere kötü muamelede bulunulması.
  • Koğuşların küçük olması, klima olmaması ve çok sayıda işçinin küçücük koğuşta birlikte kalması.
  • Otobüs olmadığı için işçilerin şantiye dışına çıkamaması.
  • Sosyal alan olmaması ve temel ihtiyaçların karşılanamaması.
  • Banyo ve tuvaletlerin kirli olması, kapıların kırık olması, saat 17.00’dan sonra suların kesilmesi. Koğuşlardaki elektriğin sürekli kesilmesi.
14 Temmuz 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this