UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DİSK’ten Asgari Ücret Eylemi!

2017 yılı için geçerli olacak asgari ücretin, Asgari Ücret Tespit Komisyonundaki görüşmeleri devam ederken,  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 22 Aralıkta konuyla ilgili görüş ve taleplerini kamuoyuyla paylaştı. Mecidiyeköy Cevahir AVM’nin önündeki alanda toplanan DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri ve üyeleri, basın açıklaması gerçekleştirdikten sonra bildiri dağıttılar.

Basın açıklaması için toplanan DİSK üyeleri, “Asgari Ücret Geçim Ücreti Olsun”, “Ücret Asgari, Eşitsizlik Azami!” yazılı pankart ve dövizler taşıdılar. Sık sık “Asgari Ücret 2000 Net!” sloganını attılar. Basın açıklamasını yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, patronların ve hükümetin asgari ücret artışını düşük tutmak için gerçeği yansıtmayan çeşitli açıklamalarda bulunduğunu belirtti. Son olarak Türkiye İstatistik Kurumu’nun Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na sunduğu verilere göre 2016 yılı Kasım ayı için bir işçinin asgari yaşam maliyetinin 1669 TL olduğunu aktaran Çerkezoğlu, geçen yılın aynı dönemine oranla bu rakamın sadece yüzde 4 civarında artmış gösterildiğine dikkat çekti. “TÜİK enflasyon oranını yüzde 7-8 civarında açıklarken, asgari yaşam maliyetinin sadece yüzde 4 artmasını neye dayanarak iddia edebilmektedir?” diye soran Çerkezoğlu; işsizlik, yoksulluk, açlık gibi temel sıkıntıların hesap oyunlarıyla çözülemeyeceğini vurguladı. Arzu Çerkezoğlu ardından DİSK’in taleplerini sıraladı.

  1. Asgari ücret geçim ücreti olmalıdır. Bir işçinin ailesiyle beraber insanca yaşayabileceği bir ücret olarak belirlenmelidir.
  2. Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı, işçinin ailesi de dikkate alınmalıdır.
  3. Asgari ücret tespitine ilişkin 131 Sayılı ILO Sözleşmesi onaylanmalı, Avrupa Sosyal Şartı’na konulan çekince kaldırılmalıdır.
  4. Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalıdır.
  5. Asgari ücret bütün çalışanlar için ortak saptanmalıdır.
  6. Ülke büyürken işçilerin bundan pay almaması adaletsizliktir. Asgari ücret tespitinde geçim koşulları, verimlilik ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.
  7. Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır.
  8. 2017 yılı için asgari ücret en az 2000 TL net olmalıdır.

Basın açıklamasının ardından DİSK üyeleri, Mecidiyeköy Metrobüs durağına kadar yürüyerek bildiri dağıttılar.

23 Aralık 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this