UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Haydar Kayır İçin Beşiktaş İskelesi’nde Basın Açıklaması

11 Ocakta, Beşiktaş Belediyesi temizlik işçisi 43 yaşındaki Haydar Kayır, Kadıköy-Beşiktaş seferini yapan vapurdan düşmüş ve kurtarma çalışmaları sırasında ortaya çıkan rezalet nedeniyle hayatını kaybetmişti. Kayır’ın ailesi, ölümünden sorumlu olanları kınamak ve cezalandırılmalarını istemek amacıyla 20 Ocakta bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Kayır’ın ailesine, yakınları ve Beşiktaş Belediyesi temizlik işçisi arkadaşları destek verdiler.

Beşiktaş Meydanı’nda toplanan işçiler, “Kaza Değil İhmal Öldürdü”, “Kaza Değil Bu Bir Cinayet!” sloganlarıyla Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi’ne yürüdüler. Burada basın açıklamasını, Haydar Kayır’ın kuzeni Hasan Karaçay gerçekleştirdi. Karaçay, televizyon ekranlarına yansıyan görüntülerde Haydar Kayır’ın suya düştüğü ilk anda lastiklere tutunarak yaşam mücadelesi verdiğinin görüldüğünü hatırlattı. Kurtarma rezaletinin bu aşamadan sonra yaşandığını belirten Karaçay, can simidinin Kayır’ın suda kaybolmasından sonra atıldığına dikkat çekti. Karaçay, gemi çalışanlarının kurtarma konusunda yeterli birikim ve tecrübeye sahip olmadığının ortaya çıktığını, motorları çalıştıran vapur kaptanının da facianın gerçekleşmesinde önemli bir payı olduğunu ifade etti.

Önlem alınmazsa daha nice insanın göz göre göre yaşamını yitireceğine dikkat çeken Karaçay, yetkililere şöyle seslendi: “Burada gerçekleşen ölüm sonuncu olsun. Başka ocaklara ateş düşmesin!”

Karaçay açıklamasını şu sözlerle noktaladı: “Gemi ve iskelelerde işinde uzman dalgıçlar ve çalışanlar bulunmuş olsa bugün Haydar Kayır aramızda olacaktı. Yaşanan bu olayı kadere bağlamak sadece yeni facialara neden olacaktır. Bizler Haydar Kayır’ın yaşamını yitirmesinde ihmali ve sorumluluğu bulunan herkesin açacağımız davayla cezalandırılmasını isteyeceğiz. Kaza değil ihmal öldürdü, sorumlular cezalandırılsın.” Açıklamanın ardından, geride 3 yetim çocuk bırakan Haydar Kayır için denize karanfiller atıldı.

Eylemden sonra konuştuğumuz Haydar Kayır’ın kardeşi Bektaş Kayır, olayın ihmaller sonucu gerçekleştiğini ve ailesi olarak sorumlular cezalandırılıncaya kadar davanın takipçisi olacaklarını belirtti.

21 Ocak 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this