UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

KESK Eylemine Ankara’da Polis Saldırısı

KESK’in “İnsanca Yaşam, Güvenceli Gelecek, Eşit ve Demokratik Bir Türkiye İçin Yürüyoruz” sloganıyla 16 Ağustosta başlattığı yürüyüş,  21 Ağustosta Ankara’ya ulaştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yapan KESK üyeleri, daha sonra Güvenpark’a yürümek istediler. Ancak polisin yürüyüşü engellemesi üzerine KESK üyeleri bir süre oturma eylemi yaptılar.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Çalışma Bakanlığı önünde yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarının toplu sözleşme hakkının yok sayıldığını, AKP hükümetinin kamu çalışanlarına %3 ile %7 arasında bir zammı yeterli gördüğünü söyledi. Özgen, “Yani emeğimizin karşılığını, hakkımız olanı gasp etti, alay edercesine emekçilere 3-4 kuruşu layık görüp masadan kalktı. İş kolu taleplerimiz değerlendirilmedi. Hakem Kurulu bir kez daha hükümetin önerileri çerçevesinde karar aldı ve haklarımız bir kez daha gasp edildi” diye konuştu.

Özgen’in konuşmasından sonra KESK’liler Güvenpark’a doğru yürüyüşe geçtiler. Polis TOMA, biber gazı ve coplarla saldırdı ve KESK’in ses aracına el koydu. Saldırının ardından bir açıklama yapan KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, yapılan saldırıların AKP hükümetinin baskıcı anlayışının göstergesi olduğunu ifade etti.

21 Ağustos 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this