UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Orkide Yağ İşçileri 47 Gündür Direnişte

İzmir’de bulunan Orkide Çiçek Yağı fabrikasında, Hak-İş’e bağlı Özgıda-İş Sendikası’nda örgütlenen işçilerden 26’sı işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçiler 12 Hazirandan bu yana fabrikanın önünde direnişlerini sürdürüyorlar.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Küçükbay Şirketler Grubu’na bağlı Orkide Çiçek Yağı fabrikasına TMSF tarafından el konulmuş, yönetimine İzmir Defterdarı Tamer Utkucu kayyum olarak atanmıştı. Kayyum, atandıktan hemen sonra işçilerle toplantı yapmış, “hiç kimse endişelenmesin, sizin koşullarınızda değişen hiçbir şey olmayacak, kimse işten çıkarılmayacak” demişti. Verilen bu söze rağmen işçiler sendikalaştıklarında işten çıkarılma saldırısına maruz kaldılar. 360 işçinin çalıştığı fabrikada, işçilerin tamamına yakını sendikaya üye oldu. Bunun üzerine yaklaşık 7 ay önce ilk işten atma saldırısı gerçekleşti. Atılan 11 işçi sendikanın girişimiyle işe geri alındı. İkinci defa işten atma saldırısı gerçekleştiğinde, işçiler 1 hafta direniş gerçekleştirmiş, işçiler bir kez daha işe geri alınmışlardı. 12 Haziranda gerçekleştirilen son işten atmalardan sonra, işçiler yeniden fabrikanın önünde direnişe geçti. O tarihten bu yana işten çıkarılanların sayısı 26’ya ulaştı.

Çalışmaya devam eden işçiler, vardiya giriş ve çıkışlarında direnişteki arkadaşlarının yanında toplanıyorlar.

Direnişçi işçiler, işlerine geri alınana kadar direnişi sürdürmeye kararlı olduklarını ifade ederek, Orkide ürünlerini boykot etme ve direnişe destek verme çağrısı yapıyorlar.

28 Temmuz 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this