UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sarıyer ve Bayraklı’da İnşaat İşçileri İş Bıraktı

İstanbul Sarıyer’deki Vadi Koru projesinde çalışan İnşaat-İş Sendikası üyesi 30 işçi, ücretlerinin 2 aydır ödenmemesi üzerine iş durdurarak direnişe geçti. Invest İnşaat’ın ana yüklenici olduğu projede taşeron Detan Elektrik firmasına bağlı olarak çalışırken, direnişe geçen işçiler adına İnşaat-İş Sendikası bir açıklama yaptı. İnşaat-İş, İnvest İnşaat’ın Vadi Koru projesini “ayrıcalıklı bir hayatın kapılarını aralıyor” sloganıyla tanıttığını ama işçilerin yaşam hakkı anlamına gelen ücretlerini gasp ettiğini, işçilerin taleplerine tüm kapıları kapatarak yanıt verdiğini belirtti. Tartışılmaz, pazarlık yapılamaz bir hak olan ücretler ödenene kadar işçilerin mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.

Bayraklı’da işçiler iş bıraktı

İzmir’de Bayraklı Şehir Hastanesi inşaatında her ay ücretleri geç ödenen işçiler, bir kez daha iş bıraktı. Ekonomik krize bağlı olarak malzeme fiyatlarının artması nedeniyle, işçilerin ücretlerinin her ay geciktirildiği ifade ediliyor. Gama-Türkerler Ortaklığı tarafından yürütülen inşaatta Kulak-Mev taşeron firmasına bağlı olarak çalışan işçiler, ücretlerini ancak her ayın sonunda iş bırakma eylemi yaparak alabiliyor. 300 işçinin ikişer aylık ücreti ödenmemiş durumda, işçilerin alacağı kişi başı ortalama 6-7 bin liraya ulaşmış durumda. Sabah saatlerinde topluca projeyi yürüten firma ortaklığının ofisine giden işçiler, kendilerine açıklama yapılmasını beklediler ancak ücretlerinin yatırılmaması üzerine yatakhaneye geri döndüler.

Son bir yılda yalnız bir kez ücretlerini zamanında alabildiklerine dikkat çeken işçiler, yol parası bile bulamadıklarını, gelecek ay aynı sorunla karşılaşırlarsa yine iş bırakacaklarını ifade ediyorlar.

27 Mart 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this