Buradasınız
Burjuvazinin Sigarayla Derdi Ne?
Gebze’den sigarayı kendi iradesiyle bırakan bir işçi
Yazın kendini iyice hissettirdiği şu günlerde umarım hepinizin sağlığı iyidir. Gerçekten insan yaşamında sağlığın önemini çoğu zaman maalesef kaybettiğimizde anlıyoruz. Ben şu aralar bunun sıkıntısını oldukça derinden yaşıyorum. İş arkadaşlarımla fabrikada kurduğumuz bir takımla turnuvaya katılmıştık. Turnuvaya bir hafta kala ben dizimden sakatlandım. Şimdi sadece maçları izleyebiliyorum. Neyse önemli olan katılmaktı. Hayatımızı sürdürebilmek için sağlık şart. Çalışamadığımız durumlarda insanların ne hallere düştüğünü hepimiz biliyoruz.
Ben yakın zamana kadar işçilerin sağlığının bir tek işçileri ilgilendirdiğini düşünüyordum. Ta ki bir sabah haberlerinde sağlık bakanının sigaranın zararlarını anlattığı o veciz konuşmasını dinleyene kadar! Sayın bakanımız sağlıklı olmanın ne elzem bir durum olduğunu anlatırken çok duygulandım! Konuşma biraz ilerleyince, maliyet, SSK’nın zararları, iş kaybının yıllık bilmem kaç milyon dolarları bulduğu derken, anlaşıldı durumun ne olduğu. Ve biraz araştırdım sigaranın tarihini, zararlarını ve neden burjuvazinin buna savaş açtığını. Meselâ sigaranın Amerikan ekonomisine doğrudan 15 milyar dolar, dolaylı olaraksa 35 milyar dolar yıllık külfeti varmış. Fabrikada bir sigara içen işçinin yıllık maliyeti sağlık da dahil 4600 dolarmış. Amerikalılar bu hesabı yapar da “akıllı çocukları” geride kalırlar mı? Tabii Türkiye’de de birçok yaptırım ve cezalar fırtına gibi geçti meclisten.
Düşünmeye başlıyorum geriye doğru. Madem sağlık en zaruri şey, seçim zamanı oy için kükürt oranı en yüksek kömürü Anadolu’da bedava dağıtmak, sonsuz ve geri dönüşümlü onca enerji kaynağı varken santrallerde linyit kullanmak nasıl bir mantık? Ya diğer fosil yakıtlar, nükleer enerji? Her yıl tonlarca karbonun ve kimyasal gazın atmosfere bırakılmasına göz yuman bir bakanın insanların sağlığı için kederlenmesi kadar ikiyüzlüce ne olabilir?
Burada, burjuvaziye eleştirilerimi yaparken, ikiyüzlülüklerini açığa çıkartıyorken, sigara içenlere doğru yapıyorsunuz da demiyorum. Özellikle biz işçiler bu bilgileri sınıf kardeşlerimize taşımak için sağlıklı olmak ve kendimizi sürekli bu göreve hazır bulundurmak zorundayız. Kendi irademizle bırakılması gereken, gerçekten kendi ekonomimize ve sağlığımıza zararlı bir şeydir sigara. Ancak burjuvazinin sigaraya karşı verdiği savaşın ne olduğunu biz bilelim ve kitlelere anlatalım. Tarihin hiç bir döneminde egemenler görev olarak kitlelerin sağlığını korumak gibi bir hedef koymadılar önlerine ve koymayacaklar da. Yalanlar üzerine kurdukları saltanat, proletaryanın bıçak gibi keskin gerçekleriyle yıkılmadıkça, ne sağlığımız ne geleceğimiz onların umurlarında olacak.
Unilever İşçisi Yalnız Değildir
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
- Butimar, Sen Safi Bir Kuş musun?
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...