Buradasınız
Daha Önce Hiç Yaşamadığımız Bir Yılbaşı Akşamı Yaşadık
Dudullu’dan bir grup işçi ve öğrenci
Biz UİD-DER’de gitar dersi alan işçi ve öğrencileriz. Gitar hocamız bize öğretmeye çalıştığı bir parçayı, iyice hazırlanıp yılbaşı gecesi çalmamızı istediğinde hepimiz önce korktuk, daha sonra ise çok sevindik ve gururlandık. Yılbaşı gecesinin heyecanını günler öncesinden üzerimizde hissederek birkaç kez prova yaptık. Nihayet yılbaşı akşamı gelip çattı. Hepimiz çok ama çok heyecanlıydık. Ama içinde bulunduğumuz ortamın sıcaklığı ve samimiyeti bizi biraz olsun rahatlatmıştı.
Çoğumuz bugüne kadar sıradan yılbaşı akşamları geçirmişti. Ama o gün daha önce hiç yaşamadığımız bir yılbaşı akşamı yaşadık. Evlerimizde yaptığımız yiyeceklerle mükellef bir sofra kurulmuştu. Yemekten sonra UİD-DER müzik grubunun söylediği şarkılarla hep beraber coştuk. Ve nihayet sıra bize gelmişti. Bütün heyecanımıza rağmen şarkımızı çalmayı başardık. İnsanların biz çalarken alkış tutması ve parçaya eşlik etmesi bizi epey rahatlatmıştı. Ama en güzeli parçamızı bitirdiğimizde gelen alkıştı. Bu alkışlar sayesinde emeğimizin karşılığını aldığımızı düşünüyoruz.
Yılbaşı eğlencesine ailelerimiz de gelmişti. Anlayacağınız her yaştan insan vardı. Farklı yaş gruplarından insanlar olarak eğlenceyi ortaklaştırabilmemiz çok anlamlıydı. Bunu sağlayan şey her şeyin planlı, programlı ve abartmadan yapılmasıydı. Ailelerimizin de o geceden memnun ayrılması bizim için önemliydi. İlk kez derneğe gelen bir arkadaşımız “insanlar nasıl oluyor da bu kadar samimi olabiliyorlar” diyerek şaşkınlığını belirtmişti. Evet, burada insanlar samimiler. Çünkü burada egolarından kurtulmuş insanlar var. Kimsenin kimseye üstünlük taslama derdi yok. Herkes işçi olduğunun farkında ve aynı mücadeleyi veriyor.
UİD-DER’e geldiğimiz günden bu yana öğrendiğimiz çok şey var. Buraya gelmeden önce farkında olmadan patronların safında duruyorduk. Ama şimdi işçilerin safında olmamız gerektiğini ve ancak örgütlenerek bir şeyler kazanabileceğimizi biliyoruz. Örgüt ve örgütlenme kelimeleri ne yazık ki toplumda korkulan kelimelerdir. Ama işçi örgütlerinin gerekliliğini ve örgütlenmeden yol alamayacağımızı, dolayısıyla bu iki kelimenin biz işçiler için ne kadar önemli olduğunu UİD-DER’de öğrendik. Biz burayı ikinci evimiz olarak görüyoruz. Çünkü hayatı öğrendiğimiz ilk yer kendi evimizdir. Hayatta nerede ve kimin yanında durmamız gerektiğini ise burada UİD-DER’de öğrendik. UİD-DER sadece işçilerin sorunlarına yönelmiyor, toplumu ilgilendiren hiçbir soruna da duyarsız kalmıyor. Ezilen halkların mücadelesine sahip çıkıyor. Kürt, Türk, Alevi, Sünni ayrımı olmaksızın hepimiz işçiyiz. Bunu bize fark ettirdiği için UİD-DER’e ve verdiği emek için gitar hocamıza çok teşekkür ederiz.
Kanada’da Fabrika İşgali
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...