Buradasınız
Ekonomi Büyüyor, Ekmek Küçülüyor!
UİD-DER üyesi bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Türkiye ekonomisi büyüyor, hem de Çin’den sonra en hızlı büyüyen ikinci ülke Türkiye. Peki, bu büyümeden bizim payımıza ne düştü, ne düşüyor? Bugüne kadar payımıza bol zam düştü. İğneden ipliğe her şeye zam geldi. Sofrada en çok tükettiğimiz gıda olan ekmek de gramajı düşürülerek zamma kurban gitti. Çok fazla ekmek yiyormuşuz ve haliyle şişmanlıyormuşuz. Hiç kimse sormuyor bu işçi niçin bu kadar ekmek tüketiyor diye? Bir işçi olarak cevap veriyorum, et vardı da biz mi yemedik? Nasıl beslendiğimiz belli, soframız zengin sofrası gibi değil ki elli çeşit yiyecek olsun, onlardan da ekmeğe sıra gelmesin. Bizim sofrada mercimek çorbası var, haliyle suyun değişik versiyonunu içmekle karın doymayınca yüklen babam ekmeğe. İzlediğimiz televizyon dizilerinde hep zenginlerin hayatı anlatılıyor, bakıyoruz adam kahvaltıda en fazla bir iki dilim ekmek yiyor.
Çünkü balıydı, zeytiniydi, peyniriydi, kaymağıydı, sucuğuydu, salamıydı, jambonuydu, sütüydü, daha adını bilemediğimden yazamadığım bir sürü yiyecekten ekmeğe sıra gelmiyor. Sanırsın ki ekonomi büyüdü de bir elimiz yağda bir elimiz balda. En çok tükettiğimiz ekmek, ona da zammın başka bir çeşidi yapılarak gramajı düşürüldü. 300 gram ekmeğin fiyatı 1 Lira iken şimdi 250 gram ekmeğin fiyatı yine 1 Lira. Yani aldatmacanın böylesi görülmedi, güya ekmeğe zam gelmemiş. Efendim insanlar obez olmasınlar yani aşırı şişmanlamasınlar diye ekmeğin gramajı düşmüş, artık ekmeğin içinde kepek unu daha fazla olacakmış, böylece işçi emekçi obez olmayacakmış. Ne şahane bir düşünce, meğer obezitenin sebebi ekmeğin 50 gram fazla oluşuymuş. Bilimsel araştırmalara taş çıkartan bir tespit doğrusu.
Aslında bizimle kafa buluyorlar ve biz işçiler örgütsüz olduğumuz için bunların farkına varamıyoruz. Bizler sabahtan akşama kadar pestilimiz çıkana kadar çalışırken, TV programlarında akşam altıdan sonra yemek yemeyin, ağır şeyler yemeyin, meyve yiyin vs. diye akıl veriyorlar. Her gün 45 dakika yürümemiz gerektiği söyleniyor, egzersiz yapın deniyor. Gerçi yürüme işini işe giderken mecburi yapıyoruz, hatta kimimiz bu süreyi de geçiyor, ama yine şişmanız. Çünkü pek muhterem uzmanların söyledikleri bize uymuyor. Onlar akşam altıdan sonra yemek yemeyin diyor, hele ekmek asla; bizse akşam geliyoruz saat olmuş on, sofrada var çorba ekmek, patates ekmek dayan babam dayan.
Ekonomi büyüdükçe bizim sofrada çeşit azaldı. Önceleri nadir de olsa et yiyebiliyorduk, şimdi bize uğramaz oldu. Onun yerine üstün zekâ uzmanlar mercimeği öneriyorlar, etle eş değermiş, içinde demir varmış. Mercimek bu kadar besleyiciyse o zaman siz mercimek yiyin, biz de et yiyelim.
Ekonomi büyüdü sıra ekmeğe geldi, biraz daha büyürse onu da bulamayacağız. En iyisi bu ekonomi büyümesin. Çünkü büyüyen ekonomi patronların ekonomisidir, onların vahşi sömürüsüdür. Biz işçiler örgütlenmedikçe, bilinçlenmedikçe ekonomimiz büyümez, soframızda bir lokma dahi artmaz. Herkesin sağlıklı bir şekilde beslendiği insanca bir düzen kurmak bizim elimizde. Patronların sömürü düzenini yıkmak için büyük ozan Nazım Hikmet’in dediği gibi yürüyelim ete, ekmeğe, hürriyete doymak için!
Mersin’de Barış Mitingi
- Hindistan’da 250 Milyon Dolarlık Düğün ve Yoksulluk
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
Son Eklenenler
- Hatay İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Befesa Silvermet fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü işçiler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 26 Temmuzda greve çıktı. UİD-DER’li işçiler...
- Biz işçiler için hayat günden güne zorlaşıyor. Artan hayat pahalılığı her alanda kendini can yakıcı şekilde hissettiriyor. Düşük ücretler, iş bulma ya da işini kaybetme kaygısı işçileri strese sokuyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi hukuki olarak suç...
- Bugün ben 12 saat çalışmak zorundayım ama fabrikalarda en az 8 saat çalışan abilerim ve ablalarım da çoğunlukla kalan 4 saati isteseler de istemeseler de fazla mesai adı altında çalışarak geçiriyor. Yani çocuğuyla genciyle robota dönüştürülmeye...
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Temmuzda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...
- Kapitalist sistemin çelişkileri tüm dünyada derinleşmeye devam ediyor. Dev şirketler rekor kârlar açıklarken işçiler sefalet ücretlerine, gençler işsizliğe, geleceksizliğe mahkûm ediliyor. Emperyalist savaşın alevlerini daha da harlayan egemenler,...
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...