Buradasınız
Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
Ortadağ’dan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba dostlar,
UİD-DER sitesinde fotoğraf, film ve şarkılarla emek, tarih ve yaşama dair paylaşımları dört gün boyunca ilgiyle takip ettim. Bu paylaşımlar sayesinde şu anda benim de içinde yer aldığım sınıf mücadelesinin ne kadar eskilere dayandığını, sahip olduğumuz hakların ne büyük mücadelelerle elde edildiğini bu kez fotoğraflarla, videolarla görmek gerçekten çok anlamlıydı. İzlediğim filmlerde, okuduğum kitaplarda hissettiğimden çok daha başka duygular hissettim bu kez. Tarihte yolculuk yapıyor gibiydim dört gün boyunca.
Paylaşımların ikinci gününde yine güncelleme var mı diye bakarken bir sürprizle karşılaştım. Berec Pil fabrikasında kadın işçilerin mücadele ettiğini gösteren fotoğrafları görünce çocukluğuma döndüm. 2005 yılında henüz 12 yaşında bir çocukken Gaziosmanpaşa’da börekçi dükkânında çalışıyordum okuldan kalan zamanlarda. Bazı günler gecenin 2’sinde, 3’ünde dükkânı açtığım olurdu. İki şubesi vardı börekçinin. Rami ile Berec arasında mekik dokurdum sürekli. Çalışmadığım günler ise Berec sokaklarında oyunlar oynardık arkadaşlarla. Terk edilmiş, pencere ve kapıları dökülmüş binalar vardı o zaman. Bu binaların içine girer çıkardık. Bazen bu terk edilmiş yapılara bakar, bu koskoca binaların neden kullanılmadığını sorardım kendi kendime. Çocuk olduğum için çok da üstelemezdim tabii. Boş binaların yanında bir de kocaman iş hanları vardı, içinde yüzlerce işçinin çalıştığı. İşçilerin çoğu börekçi dükkânına gelirlerdi. Sabahları alelacele poğaçalarını alıp giderler, öğle aralarında ise çay içip sohbet etmeye gelirlerdi. Çocuk aklımla hatırladığım aralarında güzel bir ilişkinin olduğuydu. Kalabalık gruplar halinde gelir, şen şakrak sohbet ederlerdi. Ama bulundukları semtte bir zamanlar böyle önemli bir grev olduğunu bildiklerini sanmıyorum.
Ben de 15 yıl sonra UİD-DER sayesinde öğrendim bunu. Meğer sokaklarında koşturduğum, terk edilmiş binalarına girip çıktığım Berec’te bir pil fabrikasında bir grev yaşanmış bir zamanlar. Hem de çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ilk grev! Bu denli kitlesel ilk grev! Sonra öğrendim ki semte adını veren de bu fabrikaymış. Bu sayede bir kez daha anladım ki, şimdi yaşadığımız, sokaklarında gezdiğimiz ne çok yer varmış geçmişte mücadelelerin verildiği. Mesela Kartal’ı düşünüyorum. Eskiden hiç bakmadığım gözle bakıyorum şimdi Kartal’a. 15-16 Haziran’da binlerce işçi bu semtteki binalardan aktılar yollara diyorum. Kim bilir nasıl çınlamıştır işçilerin sesleriyle bu sokaklar da! Ya da Haliç geliyor aklıma. Piyer Loti’ye çıkıp manzarasını seyrettiğimiz Haliç’te de bir zamanlar grevler, direnişler olmuş meğer. Haliç’in dibinde altın var mı bilmem ama Haliç’in üstünde alın teri olduğu kesin.
Evet, nice mücadeleler verilmiş bu topraklarda. Üstelik çok uzak olmayan tarihlerde… Ama kendi sınıfımızın tarihiyle koparılmış bağlarımız. 12 Eylül faşist darbesiyle aktarma kayışlarımız koparılmış. Neyse ki UİD-DER gibi bir aktarma kayışımız var. Bize sınıfımızın tarihini ve kurtuluş yolunu gösteriyor örgütümüz. Biz genç işçileri sınıfımızla tanıştıran, geçmiş mücadele deneyimlerini aktaran mücadele örgütümüz UİD-DER’e sonsuz teşekkürler. Geçmiş bizimdir, gelecek ellerimizdedir. İyi ki varsın UİD-DER!
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...