Buradasınız
Hedef 400 “Millet”vekiliymiş!
Gebze’den bir işçi
Cumhurbaşkanı bir konuşmasında şunları söylüyor: “7 Haziran seçimlerinde yeni Türkiye’yi istiyorsak, yeni Anayasa istiyorsak, başkanlık sistemi istiyorsak, çözüm süreci istiyorsak, 400 milletvekilini vermemiz lazım ki gümbür gümbür iktidarda olan bir parti bunu gerçekleştirsin.”
“En iyi demokrasi ABD’de diyorlar, en ileri ekonomi ABD’de diyorlar. ABD başkanlık sistemiyle buraya geldi. Onu neden örnek almıyorsun! Az gelişmiş ülkeleri mi örnek alacağız, gelişmiş ülkeleri mi? İstiyorlar ki Cumhurbaşkanı Ankara’da otursun, sadece önüne gelen evrakları imzalasın. Ben onların dediği gibi bir Cumhurbaşkanı olursam emanete ihanet etmiş olurum. Benim yerim milletin yanı.”
Şimdi kendisi “siz ayaktakımının ne haddine” diyecektir ama 12 senedir gördüklerimize dayanarak Erdoğan’ın sözlerini bir değerlendirelim.
Yeni Türkiye istemekten söz ediyorsun. Evet bizim de yeni bir Türkiye istediğimiz kesin, ama patronların, sömürücülerin ve onların uşaklarının olmadığı bir Türkiye istiyoruz.
Yeni anayasa istiyoruz ama işçilerin her türlü örgütlenme hakkının olduğu bir anayasa istiyoruz. Mevcut anayasada grev hakkı var. Peki grev uygulamaya geçtiğinde işçilerin grevini ne hakla yasaklarsınız? Anayasada sendikalı olmak işçinin hakkıdır. Ama uygulamada sendikalı olmak isteyen işçiler kapının önüne konuluyor. Bunun için hiçbir koruyucu kanun yok. İşçiler sendikalı olabilmek için kırk takla atıyorlar.
Başkanlık sistemi kimin çıkarına olacak? Biz işçilerin mi, patronların mı? Buradan bakıldığında işçilerin çıkarınaymış gibi hiç mi hiç gözükmüyor. Bu ülkede demokrasi var diyorlar ya, evet bir demokrasi var ama o demokrasi zenginden yana. Yaşadığımız bu sistemin demokrasisinden de bir şey görmedik. Olay ortada, işçiler olarak biz böyle düşünüyoruz.
Çözüm süreci diyorsun. Nasıl bir çözümdür bu? Ne bitmez bir süreçtir! Biz işçiler için çözüm çok kolay; eğer bir barış olacaksa, her iki taraf da bunu istiyorsa, devlet ezilen Kürt halkının taleplerini karşılamakla yükümlü olmalıdır. Kürt kardeşlerimin anadilde eğitim görmeleri onların en doğal haklarıdır. Alevi kardeşlerimin inançlarını istedikleri gibi yaşamaları onların en doğal haklarıdır. İşte size işçinin çözümü!
Gelelim en ileri demokrasi orada, en ileri ekonomi orada denilen ABD’ye. Evet Amerika’da bir demokrasi var. Ama o demokrasi de sermaye düzeninin demokrasisidir. Sermayenin yanında yer alıp onun uşaklığını yapan bir demokrasi nasıl işçilerin demokrasisi olabilir? Milyonlarca insan Amerika’da sokakta yaşıyor. Rüyalar ülkesi olarak yaratılan Amerika, aslında ülkenin dışında olan işçiler için rüyaymış gibi gözüküyor. Ama Amerika’da yaşayan milyonlarca işçi için kâbustan başka bir şey değil.
Sana kim diyor ki Ankara’da saraylarda otur. Gel fabrikalara, işçi semtlerine de, gör işçiler neler çekiyor. Tabii senin saraylarına benzemez, gerçi bunu sen çok iyi biliyorsun. Kim kime ne emanet etmiş orasını çok anlayamadım. Ortada emanet edecek bir şey var mı? Zaten on yıllardır biz işçilerin parasını yiyorsunuz. Vallahi biz işçiler olarak size bir şey emanet etmedik. Genelde hep zorla alıyorsunuz. Gönlümüzden geçen bu değildi. Düzenin temsilcileri olarak bugün siz varsınız, yarın başkaları, biz işçiler için bu önemli değildir.
Biz işçiler olarak o sizin emanet dediğiniz yerin asıl sahipleriyiz ve gasp ettiğiniz iktidarı bir gün kendi elimize alacağız. Bunu da böyle bilin!
Kıdem Tazminatına Yine “Yol Göründü”
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- İsrail Katliamı, Emperyalistler İkiyüzlülüğü Sürdürüyor
- Samandağ’da “Rezerve Hayır!” Mitingi
- Emeklilerin Gözünü Kırıntılarla Boyayamazsınız!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- Çorlu Tren Katliamı Davası Sonuçlandı: “Üst Düzey Sorumlular da Yargılanmalı”
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Ücret Gasplarına, Düşük Ücretlere ve Baskılara Karşı Mücadeleler Sürüyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...