Buradasınız
İşçiler İş Kazalarına ve İşten Atmalara Karşı Bakırköy’de Buluştu
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Yürüyüş boyunca “THY İşçisi Yalnız Değildir!”, “Direne Direne Direnişten Zafere!”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi yenecek!” sloganları coşkuyla atıldı. Kitle, Özgürlük Meydanı’nda halkın yoğun ilgisiyle karşılandı.
Meydanda Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin bir konuşma yaptı: “Çalışma koşullarını değiştirerek, açlık, yoksulluk ve iş cinayetlerinin olmadığı bir dünyayı kurmak istiyoruz. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek…” Zonguldak’tan gelen Genel Maden-İş Başkanı Eyüp Alabaş ise sözlerine, yerin yüzlerce metre altında çalışan maden işçilerinin selamlarını ileterek başladı. Alabaş; maden işçileriyle beraber taşerona karşı mücadelenin önemini vurguladı.Daha sonra Ocak ayı iş cinayeti raporunu açıklamak için İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi adına Zafer Güzey söz aldı. Güzey; kendilerinin sınırlı bir şekilde elde ettiği verilere göre Ocak ayında en az 68 işçinin öldüğünü ve bu ölümlerin en çok madencilik, inşaat ve metal sektöründe yaşandığını belirtti. Güzey raporu açıkladıktan sonra konuşmasını, direnen THY işçilerinin mücadelelerini selamlayarak bitirdi.
THY işçileri adına da bir açıklama yapıldı. THY işçiler adına konuşan Deniz Eralp, iş cinayetlerinin, sendikasızlaştırmanın ve grev yasaklarının asıl sebebinin taşeronlaştırma olduğunu belirtti. Patronların bu şekilde işçileri istedikleri gibi sömürmek istediğine vurgu yapan Eralp şöyle devam etti. “Biz bunca tehlikeyi gördüğümüz için grev yasağına karşı çıktık ve işten atıldık. Bu şekilde susturabileceklerini sandılar. Ama yanıldılar. Mücadele ediyoruz ve edeceğiz. Bir yıl içinde onlarca THY işçisi hastalanıp rapor aldığı için işten atıldı. Yani işçilere en doğal hakları olan tedavi ve dinlenme hakkı çok görülüyor. Uçuş görevine işten çıkarılma korkusuyla hasta hasta giden işçilerin kulakları kanıyor. İşçilere ‘hasta da olsanız müşterilere patronunuz gibi davranın’ deniyor. Bu durum da uçuşu emniyetsiz hale getiriyor. Bu duruma halkın tepki göstermesi gerekiyor. Sendikamızın 24. dönem toplu iş sözleşmesini imzalaması için anahtar biz 305 işçinin işe alınmasıdır. Yaşasın haklı direnişimiz!”Eyleme, Genel Maden-İş Genel Başkanı Eyüp Alabaş ve Genel Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, Yol-İş 1 No’lu Şube üyesi işçiler, Kristal-İş üyesi Şişecam işçileri, Tez-Koop-İş 1, 4 ve 5 No’lu şube yönetim kurulu üyeleri, KESK-BTS 2 No’lu Şube, Belediye-İş İtfaiye Şubesi işçileri ve yönetim kurulu, Sine-Sen Başkanı Zafer Ayden, Enerji-Sen Genel Başkanı Kâmil Kartal, Eski Yeraltı Maden-İş Başkanı Çetin Uygur, Bakırköy Atatürk Spor ve Yaşam Köyü Taşeron İşçileri, direnişçi DHL işçileri, ÖDP, DİP, TKP, TÜM-İGD, Kaldıraç, Emek ve Özgürlük Cephesi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Mücadele Birliği, TKP-1920 katılarak destek verdi.
Kitlesel eylem, mücadele sloganlarıyla son buldu.
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
- 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününden 1 Mayıs’a
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...