Buradasınız
Israr Ettik ve Kazandık
Avcılar’dan bir üniversite öğrencisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ben İstanbul Arel Üniversitesi öğrencisiyim. Sizlerle daha önce paylaştığım gibi okul binamız geçtiğimiz aylarda çökmüştü. Okul yıkıldıktan sonraki süreçte fark ettiklerimi, UİD-DER sayesinde anladıklarımı ve mücadelemizi paylaşmak istedim.
Okul yıkılmadan önce Sefaköy yerleşkesinde eğitim görmekteydik. Okul yıkıldıktan sonra ise dönem ortasında evimize daha uzak olan Tepekent yerleşkesine geçmek zorunda kaldık. Okula ulaşmak için 3 taşıt değiştirip 3 saatlik yolu aştıktan sonra ancak binebileceğimiz okul servisleri (ringler) ayarlandı. Tabii ki bu servisler için ilk haftadan sonra bizden gidiş dönüş 10 lira istendi. Kısacası sanki okulun yıkılmasından biz sorumluymuşuz gibi bu ücreti ödemeye mecbur bırakıldık. Bir öğrenci için günlük 10 liranın ne anlama geldiğini söylememe gerek yok sanırım. Hele ki İstanbul gibi pahalı bir şehirde yaşayan biz işçi çocukları için… Toplu taşıma zaten pahalı ve bu servis ücreti de ekstradan haftada 50 lira yapar. Biz de okul yönetimine karşı öğrenciler olarak bir mücadele içine girdik. Girdiğimiz bu mücadele sonucunda okul servisleri için bizden ücret alınması durumu ortadan kalkmış oldu. Yani bir kazanım elde ettik. Okulda soğuklar başlamasına rağmen petekleri açmıyorlardı. Mücadelemize sınıflardaki peteklerin açtırılması ile devam ettik.
Ben bunları yaşarken aklımda UİD-DER’de birkaç ay önce başlattığımız “Artık Yeter. Şimdi Birlik ve Mücadele Zamanı” kampanyamız vardı. Daha önce taleplerimizi hayata geçirme ihtimalinin ne kadar mümkün olduğunu düşünmüştüm. Aslında bu süreçte fark ettim ve anladım ki imkânsız diye bir şey yok. Birlik olursak ve ısrarlı davranırsak taleplerimizi kabul ettirebiliriz. Biz hayatımızın her alanında taleplerimiz karşılanana kadar durmayacağız ve vazgeçmeyeceğiz. “Örgütlüysek Her Şeyiz Örgütsüzsek Hiçbir Şey” sloganında olduğu gibi, ben okulda yaşadıklarımdan sonra bir kez daha dedim ki “İyi ki örgütlüyüm!”
Pulver İşçileri Kazandı
- Kuru Ekmek
- Yoksulluğundan Utanmak!
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- Çocuklarımız İçin
- 3 İşçi Kadın, 3 Hayat, 3 Talep!
- Bu Düzen Değişmeli!
- Bir Yanımız Uzay Çağı Bir Yanımız Yoksulluk
- Emekçi Kadınlar: Mahalleyi UİD-DER’e, UİD-DER’i Mahallemize Taşıyoruz!
- Market Raflarından Sınıf Siyasetine
- Emekliyiz, Adana Arçelik İşçileriyle Dayanışma İçindeyiz
- Yüksek Kiralar, UİD-DER’in Kampanyası ve İşçi Dayanışması
- Çocuklar Bayılmasın Diye Kampanyamıza Sahip Çıkalım!
- UİD-DER’in Kampanyasının Eyüp’ten Yansımaları
- Yapılan Zamlar Geri Alınsın!
- Annelerimizin Ücretlerinin Yükseltilmesini, Çalışma Saatlerinin Kısaltılmasını İstiyoruz!
- Pazara mı Gitsek Ucuz Olur Markete mi?
- Israr Ettik ve Kazandık
- “Tost Günü” ya da “Birlik ve Mücadele Günü”
- Asgari Ücret: Kim Haklı, Meşru Olan Ne?
- Okul Öncesi Eğitimde Ücretsiz Yemek Hakkı Kazanıldı
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...