Buradasınız
Kadınların UİD-DER’le Uyanışı
Sefaköy’den bir grup kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba işçi kardeşlerimiz. UİD-DER’in 14-17 Haziran tarihlerinde “Aylardan Hazirandı İşçiler Tarih Yazdı” başlığı altındaki yayın akışını her birimiz ilgiyle takip etmiştik. Bu akışta 15-16 Haziran’ı anlatan tiyatrodan bir kesit görmüştük. İşçi önderi Kemal Türkler’in eşi Sebahat ablamız da izlemişti bu oyunu. Fotoğraflarını görünce bizde büyük bir merak uyandı. Kadınlar olarak 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin yıldönümü vesilesiyle UİD-DER’li işçilerin 2009 yılında sahneledikleri “Uyanıştan Başkaldırıya” isimli oyunun videosunu izledik. Oyunu izledikten sonra her birimiz “Keşke UİD-DER’le daha önce tanışsaymışız” diye düşündük.
Oyun kısaca 1970 yılının Türkiye’sinde işçi sınıfının yükselen mücadelesini konu ediyor. Oyun o dönemi hem işçilerin hem de patronların gözünden anlatıyor. Grevde olan metal işçilerini anlatırken onların yaşamlarına da eğiliyor. Biz kadınları en çok etkileyen kısmını sizlerle paylaşmak istiyoruz: Grevci işçilerden birinin eşi Hatice, kocasının grevde olmasından rahatsızdır. Bunun sebebi elbette geçim sıkıntısıdır. Kocasının işçiliği bırakıp bir ekmek fırını açmasını ve daha çok para kazanmasını hayal etmektedir. Hatice, grev alanından eve gelen kocasına sürekli laf eder ve evde kavgalar bitmek bilmez. Başka bir grevci işçi Nâzım ve eşi Pınar sürekli bu aileyi ziyaret eder. Pınar Hatice’yi hiç yalnız bırakmaz ve onun dönüşümü için çaba gösterir. Bir süre sonra Hatice eşindeki değişimi fark eder ve kendi de değişmeye başlar. Hatice, Pınar ile birlikte işçi ailelerini greve ikna etmek için ziyarete giden bir kadına dönüşür. Açıkçası Hatice’nin bu dönüşümü bizlere çok tanıdık geldi. Bizler de UİD-DER’le tanışmadan önce Hatice gibi pembe hayaller kurmakla meşguldük. Bizim de evlerimize kalpleri sımsıcak, gözleri ışıl ışıl insanlar girdi. Patronların bize sinsice dayattığı derin uykudan uyandık. Şu an biz şunu çok iyi görüyoruz; hak ettiğimiz başka bir hayat, yaşadığımızsa bambaşka. Ve bu hayatı değiştirip dönüştürmek bizim hünerli ellerimizde. Yeter ki ellerimizi çoğaltalım, birleştirelim ve bir yumruğa dönüştürelim.
İşçilerin unutturulmaya çalışılan tarihini UİD-DER’den öğreniyoruz. Dün çok emek verilerek yapılmış olan tiyatro oyunuyla aktarılmış şanlı tarihimiz bugün de başka araçlarla aktarılmaya devam ediyor. Oyunu izledikten sonra sohbet ederken düşündük ki şartlar ne olursa olsun örgütlü işçiler bilinçlerini beslemenin ve dayanışmanın bir yolunu bulurlar. Bir kez daha kendimizi çok şanslı hissettik. Şimdi önümüzde duran görev, bizim eski halimiz gibi rüyalar âleminde olan işçi kardeşlerimizi uykusundan uyandırmak ve birlikte büyüttüğümüz mücadelemize katmaktır.
- “Kendimiz İçin Yürüdük…”
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Clara Zetkin ve Ölümsüz Mirası
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- Emekçi Kadın Mücadeleyle Güzelleşir
- Emekçi Kadınlar Haydi 1 Mayıs’a!
- Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- Dünden Bugüne Barış ve Adalet Özlemimiz İçin
- Mücadelenin Adıdır Kadın
- Ekmeğe Zam Yapılırsa
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- Mücadelemizin Sembolü 8 Mart
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- Bir Ana ile Tanışmak…
- Emekçi Kadınlar Savaşı Durdurmak İstiyor Ama Nasıl!
- Boyun Eğmek mi Birlikte Karşı Durmak mı?
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.