Buradasınız
Metal İşçileri Grev Diyor!
Patron sendikası MESS ile Birleşik Metal-İş (BMİS) arasında devam eden 2010-2012 Grup TİS görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı ve süreç grev aşamasına geldi. 21 yıl aradan sonra greve hazırlanan metal işçileri, çalıştıkları fabrikalara birer birer grev kararlarını astılar. İlk grev 22 Martta Eskişehir’deki Do-ruk Ev Gereçleri adlı işyerinde başlayacak. MESS patronları lokavt ilan etmiş bulunuyorlar.
Sürece kısaca bir göz atalım: Türk Metal sendikası aylar öncesinden sözleşmeyi imzaladı. MESS’in saat ücretlerine yaptığı 35 kuruşluk komik zammı bir gece yarısı operasyonuyla kabul eden Türk Metal, bir kez daha on binlerce işçiyi sefalet ücretine mahkûm etti. İşçilerin taleplerine kulağını kapatan Türk Metal’in bu işbirlikçi tutumu, birçok fabrikada tepkilere neden oldu. Tofaş, Renault, Bosch, Autoliv gibi büyük fabrikalarda çalışan işçiler sendika yöneticilerine ve fabrika temsilcilerine karşı tepkilerini açıktan dile getirdiler. Keza Çelik-İş de sessiz sedasız MESS’in dayatmasını kabul etti ve Türk Metal’in ön açtığı sözleşmeyi imzaladı.
Yasal sürecin tamamlanması sonrasında BMİS örgütlü olduğu fabrikalara grev kararlarını astı. Greve hazırlık süreci biterken, metal patronları fabrikalarda grev oylaması yaptırarak ve kimi fabrikalarda “greve hayır” kararı çıkartarak işçilerin birliğini ve kararlılığını kırmak istiyorlar. Yılsonu bilânçolarında büyük kârlar açıklayan metal patronları, sıra işçilerin haklarına ve taleplerine geldiğinde “zarar”dan, krizden dem vuruyorlar. İşçileri işten atmakla tehdit ediyorlar.
BMİS’te örgütlü metal işçileri, MESS’in düşük ücret ve kuralsız çalışma dayatmasına karşı “üretimden gelen güçlerini” kullanarak boyun eğmeyeceklerini haykırıyorlar! Birleşik Metal-İş, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başlarken işçilerin taleplerini kısaca şöyle sıralamıştı: Düşük ücretlerin iyileştirilmesi, çalışma saatleri düşürülerek istihdamın arttırılması, kuralsız ve güvencesiz çalıştırmaya son verilmesi, toplu iş sözleşmelerinde esnekliğe kapı aralayan maddelerin çıkartılması. Bu talepler etrafında mücadeleye girişen metal işçileri, toplu sözleşme sürecinde çeşitli eylemler yaparak mücadelede kararlı olduklarını dile getiriyorlar.
Başta BMİS’li işçiler olmak üzere tüm işçi örgütlerinin bu kavgaya iyi hazırlanması gerekiyor. Unutulmaması gereken bir gerçek var ki, metal işçilerinin mücadeleyi kazanması tüm işçilere moral verecektir, örnek olacaktır. UİD-DER olarak metal işçilerinin mücadelelerini sahipleniyor ve sonuna kadar destekliyoruz.
- Depremin Yaraları Kanamaya Devam Ediyor
- Ne Kadar Vergi Veriyoruz, Karşılığında Ne Alıyoruz?
- Dert Bizde Derman Ellerimizde, Birliğimizdedir!
- İşçi Dayanışması 195. Sayı Çıktı!
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Sendikal Örgütlülük Kâğıt Üstünde Kalmasın
- Tarihin Bir Yankısı: Sınıfına İnan, Gücüne Güven!
- Bu Fikirleri Kimler Üretiyor?
- Kamuda Tasarruf Paketinden Payımıza Düşenler
- Kapitalizm Yıkılmadan İnsanlık Nefes Alamaz!
- İşçi Dayanışması 194. Sayı Çıktı!
- Bir Müthiş Bahtiyarlık: “Anlamak Gideni ve Gelmekte Olanı”
- Bir Şarkının İzinden: Bir Yere Gitmiyoruz!
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- İşçi Sınıfının Mücadele Saflarını Güçlendirelim
- İşçi Dayanışması 193. Sayı Çıktı!
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- Hayat Pahalı Ama Hayatımız Çok Ucuz!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...