Buradasınız
AssisTT İşçilerine Bundan Böyle Hastalanmak da Yasak!
Kartal’dan bir çağrı merkezi çalışanı
AssisTT işçilerine patronları tarafından daha önce düzenlenen performans saldırısından sonra bir de rapor saldırısı eklendi. Önceden 1-2 günlük tüm istirahatlerinde ücretlerinden kesinti yapılmayan AssisTT işçileri artık ayda toplamda sadece 2 gün hasta olabilecekler. Kalan resmi raporlu günleri, istirahati hangi sağlık kuruluşundan almış olurlarsa olsunlar ücretsiz izin olarak sayılacak. Yani artık 2 günden fazla hasta kalmak veya bir ay içerisinde 2-3 rahatsızlık geçirmek yasak! Eğer geçirirlerse ücretlerinden olacaklar.
Daha önce sendikalaşma çabası nedeniyle öncü arkadaşlarının işten çıkartıldığı AssisTT işçileri, şimdi sendikasızlığın ağır sonuçlarıyla karşı karşıyalar. Sendikalı olma haklarından edilmelerinin üzerine bir de bu saldırı eklenmiş durumda. Patronlar, işçiler sessiz kaldıkça her türlü saldırıdan geri kalmayacaklar. Yine yakın zaman önce “çok fazla” (!) istirahat aldıkları gerekçesiyle 3 işçi işten atılmıştı. İş Kanunundaki bu konuya dair tüm açıklardan yararlanan patron aynı zamanda birkaç gün rapor alan bir işçiden bile hesap sormaktan çekinmiyor. Yani işçi, hastalığı yetmiyormuş gibi bir de patronun baskısı ve ücretinin azalmasıyla karşı karşıya kalıyor.
Çağrı merkezlerinde birçok alanda hizmet vermekte olan AssisTT işçileri, kulaklarında sürekli takılı kulaklıklarla her an işitme engeli ve buna bağlı hastalıklarla karşı karşıyalar. Ayrıca sürekli sağlıksız bilgisayar ekranlarına baktıkları için göz hastalıkları ve sürekli oturarak çalıştıkları için bel, boyun ağrılarıyla kıvranmaktalar. Bütün bu hastalıklar yetmezmiş gibi bir de sürekli gelen telefonlardan ve hakaretlerden dolayı psikolojik problemlerden ve sinir krizlerinden başlarını kurtaramamaktalar. Zaten işyerinde düzenli bir sağlık kontrolünden kesinlikle geçmeyen çalışanlar, muayene veya tedavi olmak için bir sağlık kuruluşuna başvurduklarında da artık o gün işe gelmemiş sayılacaklar.
Patronlar örgütsüz ve sendikasız işçileri her zaman ezmekteler ve ezmeye de devam edeceklerdir. Bunun çözümü olarak işçiler sendikalarda örgütlenmeli ve sendikasızlaştırmaya karşı birlikte ve kol kola mücadele etmelidirler. Aksi takdirde patronlar, istirahatli geçen tüm günlerimizin parasını ücretimizden kesecek ve buna benzer tüm haklarımızı tırpanlamaya devam edecektir.
Göçmen İşçilerle Buluştuk
E-Kart Grevi 183. Gününde
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
- 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününden 1 Mayıs’a
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...