Buradasınız
Ege Mahallesi Durağında Emekçiler Çileden Çıktı!
Mamak UİD-DER üyesi bir işçi
Türkiye genelinde belediye seçimleri yaklaşıyor. Seçim yaklaştıkça sermayenin sözcüleri belediye anlayışının değişeceğini, altyapıdan çevre düzenlemelerine kadar daha yaşanılır bir kente kavuşulacağını söylüyorlar. Oysa Türkiye’de altyapısı tamam olan bir kent dahi bulunmamaktadır. Ulaşım, trafik ve yol sorunu çözülmüş bir tek kente rastlamak olası değildir. Tüm bu sorunlar gözden kaçırılarak yıllardır aynı nutuk çekiliyor seçimlerde. İşçi ve emekçileri bu tür vaatlerle kandıran düzen partileri oy avına çıkmış, bağırıp duruyorlar meydanlarda.
Ankara’da seçim havası böyleyken, emekçilerin çektiği rezaletler saymakla bitmiyor. Bu rezaletlerin başını çeken bir tanesi var ki bizi canımızdan bezdirir duruma getirdi. Kızılay’da bulunan Ege Mahallesi durağında her gün metrelerce kuyruklar oluyor. Alan yetmediği gibi çoğu zaman uzun sıralar oluşuyor. Özellikle iş saatleri çıkışında yoğunlaşan sıra, EGO otobüslerinin gecikmeleriyle dayanılmaz bir hal alıyor. Belirli zaman aralıklarında gelmesi gereken otobüsler çoğu zaman peş peşe geliyorlar ve hatta bazıları durağa bile girmeden geçiyor.
Bu yüzden sonunda, Kızılay Ege Mahallesi durağında akşam otobüs bekleyen emekçiler çileden çıktı. Belediye anlayışına kan kusan emekçiler yönetimde olanlara lanetler yağdırırken soğuğun da etkisiyle öfkelerini tutamadılar. Toplu taşıma aracı tam 1 saat 10 dakika gecikince sırada bulunanlara kart basmayıp duruma tepki verilmesi gerektiğini söyledik. Otobüs geldiğinde aracı yumruklayan halk direkt şoföre yönelip tepki vermeye başlayınca, “bu tepkinin yanlış olduğunu, arabaya ve şoföre zarar vermenin çözüm olmayacağını, yaşananların sorumlusunun Büyükşehir Belediyesine ait EGO şirketi olduğunu, Büyükşehir Belediyesinin bu bölgeyi cezalandırmak istediğini” ifade ettik. Aracı karakola çekeceğini söyleyen şoförün sözleri üzerine tepkiler daha da yoğunlaştı. Emekçilerden birinin “kimseden korkumuz yok, bizi götürmek zorundasın, yeter artık bu çektiğimiz, bir değil iki değil, her gün aynı rezalet!” demesi, sorunun sıkça tekrarlandığının altını çiziyordu. Sonunda şoför bizi götürmek zorunda kaldı.
Ege Mahallesi durağında daha önceleri de otobüs gecikmelerinden dolayı halk aynı tepkiyi göstermişti. Bu tepkilerden hiçbir rahatsızlık duymayan EGO bölge şefliğinin açıklaması ise gülünçtür. EGO açıklamasında, “bu bölgeye otobüslerin yoğunlukla verildiği, fakat nüfusun yoğun olmasından dolayı bu tür sıkıntılar çektikleri, bölgede herhangi bir çalışma aksaklığı olmadığı” söyleniyor. Kuşku yok ki bölgede oturan emekçiler bu düzen adamlarının yaptığı açıklamaların anlamsız olduğunu çok iyi biliyorlar.
Biz emekçileri oy deposu olarak görenlere vereceğimiz tepkiler sürekli ve diri tutulmalı. Onların arasındaki it dalaşını teşhir edip, omuz omuza verip, sorunları birlikte çözmeliyiz. Ne AKP ne de CHP belediye başkanları halkın dostudur. Bunlar ve diğer partiler kapitalist düzenin kodamanlarıdır.
Sorunlarımızın Gerçek Çözümü İçin Omuz Omuza Mücadeleye!
Emekçilerin Gerçek Dostları İşçi Sınıfı Devrimcileridir!
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
- Butimar, Sen Safi Bir Kuş musun?
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...