Buradasınız
Metal İşçilerine Asgari Ücret Konusundaki Görüşlerini Sorduk
Önümüzdeki günlerde, milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücret zammı belirlenecek. Hükümet ve patronlar 2010 asgari ücretine, krizi de bahane ederek çok düşük bir zam yapmak istiyorlar. Şu anda 548 TL olan asgari ücret, bıraktık yoksulluk seviyesini, açlık seviyesinin bile altında kalmaktadır. Üstelik en temel ihtiyaç maddelerine sürekli zam gelmektedir. İnsanca yaşanır bir asgari ücretin ne kadar olması gerektiğini ve asgari ücreti bu düzeye yükseltmek için ne yapmak gerektiğini çeşitli sektörlerden işçi kardeşlerimizle konuştuk. Görüşlerini sorduğumuz metal işçilerinden şu yanıtları aldık:
UİD-DER: Asgari ücret geçiminize yetiyor mu?
1. işçi (44 yaşında): Yılbaşından sonra her şeye yüksek oranda zam gelecek, ama asgari ücrete bu oranlarda bir zam gelmeyecek. Asgari ücret geçimimize yetmiyor. Bu nedenle bizi mesailere kalmaya mecbur bırakıyorlar. Bu ücretle geçinmemiz çok zor. Çalıştığımız halde hakkımızı alamıyoruz. Üç çocuğum var, bayramda birine dahi bir çift çorap alamadım. Ev kiramı bir ay erteledim. Okuyan oğluma harçlık yollamakta zorluk çekiyorum. Elektrik, su faturasını 2 ay sonra yatırabiliyorum. Üstelik biz evde 4 kişi çalışıyoruz. 2 yıldır evime et alamadım. Yaşayamıyoruz bu ücretle. İnsan gibi çalışıyoruz fakat hayvan gibi yaşıyoruz kısacası.
UİD-DER: Sizce yaşanabilir asgari ücret ne kadar olmalıdır?
2. işçi (24): Asgari ücret açlık seviyesinin üstünde olmalıdır. Suya, doğalgaza, elektriğe gelen zam oranları kadar asgari ücrete zam yapılmalıdır.
3. işçi (18): Önemli olan tükettiğimiz ürünlere zam gelmemesidir. Asgari ücret çok düşük, ancak idare etmeye çalışıyorum.
UİD-DER: Bizce asgari ücreti belirleme hakkı işçilere ve onların örgütlerine bırakılmalıdır, sizin bu konudaki fikriniz nedir?
1. işçi: Asgari ücreti belirlemek patronlara kalırsa biz işçiler yanarız. Örneğin, İMES bölgesinde patronlar toplanıp fabrikalarda işçilere ne kadar zam yapacaklarını, ücretlerin ne seviyede olması gerektiğini kendi aralarında belirliyorlar. Sendikaların da biz işçileri daha çok savunmalarını istemeliyiz. Ancak sendikacıların düşük bir zamma razı olmaları bizim ne şartlarda çalıştığımızı bilmemelerinden kaynaklanıyor. Her şeye zam geliyor. Biz her ay bütçeden açık veriyoruz.
UİD-DER: İşçiler insanca yaşayabilecek bir asgari ücret elde etmek için ne yapmalıdır?
1. işçi: Bence patronlar bizlerin taleplerini ciddiye almıyorlar. Bizi küçük görüyorlar, bizim büyümemiz lazım. Kendimizi ezdirmememiz lazım. İşçi örgütlerine gider ve bilinçlenirsek yaşadığımız zorlukları aşmaya başlarız. İşçilerin temsilcileri asgari ücrete karar vermelidir. Önemli bir dersi içeren olayı anlatarak sorunuza cevap vermek istiyorum: Günün birinde bir adamın kapısı çalınmış. Adam kapıyı açınca karşısında iki kişi görmüş. Adamın bir kişiyi evde misafir edecek yeri varmış. Kapıda bekleyen misafirlerden birinin adı Birlik diğerinin ise Dirlikmiş. Adam Birlik gelsin demiş. Nedeniyse, birliğin olduğu her yerde dirliğinde de olacağıymış. Ben son olarak diyorum ki biz işçiler birlik olmalıyız ki dirlik olalım.
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Malatyalı Kadın Tekstil İşçisi İle Deprem ve Kadın İşçiler Üzerine Söyleşi
- Nilgün Soydan ile Kemal Türkler Söyleşisi
- Genel-İş İzmir 8 No’lu Şube Başkanı Gümüştekin ile Söyleşi
- İş Güvenliğimiz İçin 1 Mayıs’ta Sınıfımızın Saflarındayız
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- Bir Afgan Göçmen İşçiyle Söyleşi: “Ölmek ya da Özgürce Yaşamak”
- Ekmekçioğulları İşçileri ve Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan’la Direniş Üzerine
- Söz Hakları İçin Direnen Ekmekçioğulları İşçilerinde
- Trelleborg İşçileriyle Grev Üzerine Söyleşi
- Cargill İşçileriyle Sohbet
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...