Buradasınız
“Suç Bizde!”
Aydınlı’dan bir öğrenci
Bu hafta sonu derneğimizin Aydınlı temsilciliğinde film gösterimi yaptık. Hep beraber Diyet adlı filmi izledik. 1974’te çekilmiş film, bugün de işyerlerimizde, mahallelerimizde, her alanda yaşadığımız sorunları anlatıyor; işsizlik, konut sorunu, iş kazaları, sendikal mücadelenin engellenmesi…
Etkinliğimize tersane, deri, metal, tekstil, sağlık sektörlerinde çalışan işçiler ve ayrıca öğrenciler katıldı. Etkinliğimizin sohbet kısmında söz alan bir tersane işçisi arkadaşımız, filmde, yaşanan iş kazası üzerine ustanın “Takdiri ilahi, kaderdir, yapacak bir şey yok” demesine öfkelendiğini ifade etti. Kendisinin de tersanede tamir gemisinde altı metre yükseklikte çalıştığını, çürümüş yerlerin bir kısmına şerit çekilmemesi sonucu ayağının kayıp düştüğünü, demirlere çarparak tutunabildiğini belirtti. “Peki, bunun neresi kader?” diye sordu. Deri işçisi bir arkadaşımız da Bursa’da kömür madeninde yaşanan patlamada yaşamını kaybeden 19 işçi kardeşimize değindi. Kaza sonrasında bir süre ortadan kaybolan patron ceza almamak için yaşının 68 olduğunu söylediğini, hayatını kaybeden işçilerden birinin eşinin ise “benim kocam daha 35 yaşındaydı peki o ne olacak” diye sorduğunu hatırlattı.
Aslında biz işçilerin yaşadığı o kadar çok acı ve sorun var ki… Çok basit önlemler alınarak bile birçok iş kazası önlenebilir, birçok sorunumuz çözülebilir. Ama bizim sorunlarımızı patronlar sınıfı çözmez. Ancak biz işçiler sendikalarımızda, derneklerimizde bir araya gelir, mücadeleye atılırsak çözeriz sorunlarımızı. Filmde kocasının kopan kolunu gördüğünde “suç bizde” diye haykıran işçi Hacer’in dediği gibi, eğer bunca sorunu yaşıyorsak ve hâlâ örgütlenerek koşullarımızı değiştirmek için bir araya gelmiyorsak suç bizde!
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...