Buradasınız
Açlık, Savaş, Faşizm, İşte Kapitalizm!
Gebze’den bir işçi
İkinci emperyalist paylaşım savaşından bu yana 44 yıl geçti. Emperyalistler dünyayı yeniden paylaşmak için girişmişti bu savaşa. Ve tüm hesaplarını işçi, emekçi, yoksul kitlelerin kanı üzerinden yapıyorlardı. Özellikle Almanya’da ipleri elinde bulunduran Nazilerin komünistlere, Yahudilere, Çingenelere ve sakatlara yaptıkları hâlâ insanlığın hafızasından silinmedi.
İşte bu tarihlerde yani 1939-45 yılları arasında yaşananları konu edinen bir film olan “Ayaklanma”yı izledik UİD-DER Gebze temsilciliğinde. Nazi zulmüne maruz kalan Varşova’daki Yahudilerin durumunu birçok açıdan ele alan film, özellikle tüm olumsuz koşullara rağmen Nazilere karşı direnen bir grup Yahudinin yürüttüğü mücadeleyi anlatıyordu. Bu vasıtayla bir kez daha tazeledik zihinlerimizi. Nazilerin kadın, çocuk, genç, yaşlı, bebek demeden gerçekleştirdikleri vahşeti anımsadık tekrar.
Bir daha yaşanmayacak bu acılar dediler, emperyalizmin sözcüleri savaşın bitiminde. Oysa 2009’un son günlerinden geriye dönüp baktığımızda savaş ve iç çatışmalarda ölenlerin ikinci dünya savaşında ölenleri dörde beşe katladığını görüyoruz.
Filmin ardından yaptığımız sohbette bugün de bu acılardan çok uzak olmadığımıza değindik. Bizzat bu topraklarda yaşanan Kürtlere karşı yürütülen savaş bile bunun için yeterli bir örnektir. Dahası yanı başımızda sürdürülen Irak savaşı, Ortadoğu’daki sonu gelmez çatışmalar, Afganistan ve Pakistan halklarına yaşatılan acılar, önümüzdeki süreçte de benzeri acılarla karşılaşacağımızı gösteriyor bizlere.
Evet dostlar. Burjuvazi savaşların bir daha yaşanmayacağını söyleyerek ikiyüzlülüğünü her daim ortaya koymuştur. Oysa kapitalist sistemde savaşların ve ölümlerin olmaması sistemin doğasına aykırıdır. ILO verilerine göre her yıl sadece iş cinayetlerinde dünyada 1 milyon 200 bin işçi hayatını kaybetmektedir. Anlayacağımız kapitalist sistem bizlere yoksulluk, sefalet, işsizlik ve ölümlerden başka bir şey vaat etmiyor. O zaman daha ne bekliyoruz? Karar verelim, insanca bir yaşam mı, yoksa burjuvaların çıkarları için ölmek mi?
“Suç Bizde!”
Yeni Yıla Zamlarla Gireceğiz!
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...