Buradasınız
Bir Metal İşçisinden Mektup
Tuzla’dan bir metal işçisi
Selam dostlar, ben 300 kişilik metal fabrikasında çalışan bir işçiyim. Bu fabrikada sorunlar almış başını gidiyor… Nasıl mı?
İlk başta maaşlarımızın parçalanarak düzensiz ödenmesi var. Üstelik banka kartımız olduğu halde elden verilmesi, sonra çay molalarında arkadaşlarımızın birbirleriyle konuşup sohbet etmemesi için herkesin kendi bölümü dışında çay içmesinin yasaklanması…
İş kazalarının yoğun olarak yaşanması, örneğin parmakların kesilmesi, elektrik çarpmalarının olması… Gözlerine çapak giren arkadaşlarımızın çalıştırılması, cezalandırılması, bölüm sürgünü, belli başlı ustaların bayan arkadaşlarla konuşma tarzlarının taciz şeklinde olması ve buna karşı hiçbir şey yapılmaması…
Bu fabrika adeta kendi başına bir devlet ve bu devlette her şey kendi çıkarına göre düzenlenmiş yasalar uygulanmaktadır. Mesela, 29 Ekim harici diğer bayramlarda zorunlu mesai var. Çağırdığımızda gelmek zorundasınız, eğer bu bayram gelmek istemiyorsanız bir pazarınızı burada geçireceksiniz tarzında tehditlerin olduğu bir fabrikadır burası.
Dostlar, bu mektubumda anlattığım sorunlar şimdilik aklıma gelenler. Fakat daha birçok sorun yaşıyoruz. Biliyorum ki bu sorunlar sadece benim çalıştığım fabrikaya özgü sorunlar değil, çünkü tüm patronlar kendi çıkarına göre yasalar düzenlemekte ve biz işçileri bu koşullarda kölelik düzeni içinde çalıştırmaktalar.
Fabrikalarda patronlar bizleri birbirimizden uzaklaştırmak için çeşitli yöntemler kullanıyorlar. Ama bizler de buna karşı inadına, her bulduğumuz fırsatta bir araya gelmeliyiz. Çünkü bizim sorunlarımız ortak, bu yüzden bizlerin birbirimize güvenmesi gerekiyor. Eğer bizler birbirimize güvenemezsek, mücadelemizi ortaklaştıramazsak elimizdeki haklarımızın da alınacağını biliyoruz. Bunun için birlik olup haklarımızı sahiplenmeli, yapılan haksızlıklara karşı mücadele etmeliyiz. Arkadaşlar son damla bardağı taşırmadı mı? Artık mücadele zamanı!
Patronumuzun Bayram Kutlaması
- Toplu Konut Değil, Toplu Mezar!
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...