Buradasınız
Bir Metal İşçisinden Mektup
Tuzla’dan bir metal işçisi
Selam dostlar, ben 300 kişilik metal fabrikasında çalışan bir işçiyim. Bu fabrikada sorunlar almış başını gidiyor… Nasıl mı?
İlk başta maaşlarımızın parçalanarak düzensiz ödenmesi var. Üstelik banka kartımız olduğu halde elden verilmesi, sonra çay molalarında arkadaşlarımızın birbirleriyle konuşup sohbet etmemesi için herkesin kendi bölümü dışında çay içmesinin yasaklanması…
İş kazalarının yoğun olarak yaşanması, örneğin parmakların kesilmesi, elektrik çarpmalarının olması… Gözlerine çapak giren arkadaşlarımızın çalıştırılması, cezalandırılması, bölüm sürgünü, belli başlı ustaların bayan arkadaşlarla konuşma tarzlarının taciz şeklinde olması ve buna karşı hiçbir şey yapılmaması…
Bu fabrika adeta kendi başına bir devlet ve bu devlette her şey kendi çıkarına göre düzenlenmiş yasalar uygulanmaktadır. Mesela, 29 Ekim harici diğer bayramlarda zorunlu mesai var. Çağırdığımızda gelmek zorundasınız, eğer bu bayram gelmek istemiyorsanız bir pazarınızı burada geçireceksiniz tarzında tehditlerin olduğu bir fabrikadır burası.
Dostlar, bu mektubumda anlattığım sorunlar şimdilik aklıma gelenler. Fakat daha birçok sorun yaşıyoruz. Biliyorum ki bu sorunlar sadece benim çalıştığım fabrikaya özgü sorunlar değil, çünkü tüm patronlar kendi çıkarına göre yasalar düzenlemekte ve biz işçileri bu koşullarda kölelik düzeni içinde çalıştırmaktalar.
Fabrikalarda patronlar bizleri birbirimizden uzaklaştırmak için çeşitli yöntemler kullanıyorlar. Ama bizler de buna karşı inadına, her bulduğumuz fırsatta bir araya gelmeliyiz. Çünkü bizim sorunlarımız ortak, bu yüzden bizlerin birbirimize güvenmesi gerekiyor. Eğer bizler birbirimize güvenemezsek, mücadelemizi ortaklaştıramazsak elimizdeki haklarımızın da alınacağını biliyoruz. Bunun için birlik olup haklarımızı sahiplenmeli, yapılan haksızlıklara karşı mücadele etmeliyiz. Arkadaşlar son damla bardağı taşırmadı mı? Artık mücadele zamanı!
Patronumuzun Bayram Kutlaması
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
- 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününden 1 Mayıs’a
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...