Buradasınız
Ruhumuzu Daraltanlara Karşı Duralım, 1 Mayıs’ta Alanlarda Olalım!
Gebze’den bir kadın petrokimya işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Gençlerin, kadınların, karşılaştığım insanların sıklıkla “ruhum daraldı” dediğini duyuyorum. İnsanları hayat pahalılığına karşı tasarruf yapmak için ellerinde kâğıt kalemle indirim kovalarken görüyorum. Haksız da değiller çünkü eskiden alabildiğimiz her şey artık ulaşması imkânsız yerlerde duruyor. Dünya ekonomik krizi bir yana, bizim itibar sevdalılarımızın israfları da artık can yakmayı geçti maalesef can alıyor. İnsan 21. yüzyılda çocukların açlıktan, yaşlıların bakımsızlıktan öldüğünü söylemeye utanıyor. Ama bu utanç onların, bu utancı tarihin çöplüğüne süpürmekse biz işçilerin asli vazifesidir.
1 Mayıs’a sayılı günler kaldı. 1 Mayıs alanlarını iki yıl boyunca çok özledik. Özlemlerimizle birlikte öfkemiz de içimizde doldu da taşıyor artık. Hayatın her alanında insanların itiraz sesleri yükseliyor! İşyerleri, sokaklar, marketler, dolmuşlar, evler “yeter artık, bu pahalılık nereye gidiyor?” diye feryat edenlerin sesiyle yankılanıyor. Hepimiz aynı daralmayı yaşıyoruz ve aynı özlemi duyuyoruz.
Yıllarca uzun saatler çalışıp düşük ücretler alan biz işçiler, bu hayatta istiyoruz ki çocuklarımızın yüzü gülsün! İstiyoruz ki insan yerine konup değer görelim ve bu hayattan bizler de tat alalım. Ama patronlar sınıfı bize bu güzelim dünyada yalnızca ve yalnızca köle olmayı, kendilerine hizmet edip üretim yapmamızı ve sonra da sessizce öbür dünyaya göçmemizi reva görüyorlar. Hayatı sadece kendilerinin yaşamaya hakkı varmış gibi bizi ötekileştiriyor, yok sayıyorlar. Hakkımızı arayınca bizi cezalandırıyorlar. Haliyle biz işçilerin de egemenlerin bu baskıcı, aşağılayıcı, vurdumduymaz tavırlarından ruhumuz daralıyor. George Floyd gibi nefesimiz daralıyor ve boğuluyoruz. Kardeşler! Hepimizi kapitalist düzende aynı cenderenin altında ezdikleri için ruhumuz daralıyor. Bizim örgütsüz olduğumuzu bildikleri için bu kadar çok üstümüze geliyorlar. Hep beraber 1 Mayıs alanlarında çarkı bozuk bu düzene itirazımızı yükseltelim. Gelin ruhumuzu daraltan bu düzene karşı 1 Mayıs alanlarında hep birlikte özgürleşelim!
- Okyanusun Ötesinden 1 Mayıs
- Aynı Duygularda Ortaklaştığımız UİD-DER’li Emekçi Kadınlara Selam!
- Benim Yerim UİD-DER
- Toronto 1 Mayıs’ında Yüreğimiz UİD-DER’le Birlikteydi
- Güçlüyüz, Çünkü Birlikteyiz
- Bütün Dillerde Yankılanan Slogan
- UİD-DER Yüreklere Umut Ekiyor!
- O Gün Esen Rüzgâr Bile Farklıydı
- 1 Mayıs 2022: Hayatımın En Güzel Günlerinden Biri!
- Ne Kadar Özlemişim Kol Kola Halaya Durmayı, Ağız Dolusu Slogan Atmayı
- Yüreği Özgürlük İçin Çarpan Tüm Sınıf Kardeşlerimize Bin Selam
- Biz Beraberken Güçlüyüz!
- Yine Umudumuz Tazelendi Hep Birlikte!
- Biz de Oradaydık!
- En Güzel 1 Mayıs’ımdı
- Çoluk Çocuk Genç Yaşlı, İşte 1 Mayıs!
- Gökyüzü İlk Kez Bizimdi Bugün
- Dublin’de 1 Mayıs
- Mersin’den Maltepe’ye 1 Mayıs Coşkusunu Yaşadık
- Kocaeli’den Emekçi Kadınlar: 1 Mayıs’ta Kalabalığın Değil Birliğin İçindeydik
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...