Buradasınız
Yüreği Özgürlük İçin Çarpan Tüm Sınıf Kardeşlerimize Bin Selam
Ankara’dan UİD-DER’li işçiler, emekçi kadınlar, gençler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ankara’dan binlerce selam ve sevgi, yüreği özgür bir dünya için çarpan tüm sınıf kardeşlerimize. 1 Mayıs alanında omuz omuza, yürek yüreğe, göz göze büyüttüğümüz inancı, dayanışmayı, gururu her geçen gün daha da büyüttüğümüzün haberiyle başlamak istiyoruz mektubumuza.
Ankara’dan İstanbul Maltepe mitingine katılan işçiler olarak heyecanımız belki biraz daha fazlaydı. Çünkü hem 1 Mayıs heyecanını hem de UİD-DER’li dostlarımızla buluşmanın, öfkemizi birlikte haykırmanın, umudumuzu birlikte büyütmenin coşkusunu yaşadık. Miting bittikten sonra mücadele örgütümüzün bize gösterdiği yolda görevimizi en iyi şekilde yapmış olmanın gururuyla döndük Ankara’ya. Bir araya gelip yaptığımız sohbetlerde 2022 1 Mayısının özgür bir dünya yaratma azmimizi daha da perçinlediğini fark ettik.
Sağlık işçisi genç bir kadın arkadaşımız, “yıllardan sonra, yollardan sonra yeniden dostlarımızla birlikte alanlardaydık” diyerek tarif etti 2 yıllık yasağın ardından 1 Mayıs’ta buluşmamızı. Ve genç bir emekçi kadın olarak UİD-DER kortejinde kendini bulduğunu söyledi. UİD-DER kortejinin dünyaya verdiği mesajı ise şöyle anlattı: “Gençler, kadınlar, işçiler olarak kurtuluşun bizim ellerimizde olduğunun, bu düzeni değiştirecek istek, güç ve heyecanın içimizde olduğunun kanıtıydı bu 1 Mayıs.”
UİD-DER kortejindeki disipline vurgu yapan genç bir metal işçisi bu disiplinin kendi hayatını da düzene soktuğunu belirttikten sonra şunları söyledi: “1 Mayıs alanında, birikmiş bütün öfkemizi,kapitalist sistemin bize yaşattığı hiçbir korkunçluğu kabul etmediğimizi haykırdık. Bu köhnemiş düzeni değiştirecek gücü 1 Mayıs alanında bir daha gördük.”
3 yaşındaki kızıyla ilk kez 1 Mayıs’a katılan bir işçi anne UİD-DER kortejinde işçilerin tek yürek tek yumruk olduğunu ve bir şeylerin değişmesini istiyorsak bütün işçilerin böyle olması gerektiğini söyledi. UİD-DER kortejinde tüm bunların gerçekliğe kavuştuğunu görmekten onur duyduğunu söyleyerek “İyi ki örgütlüyüz, iyi ki UİD-DER’liyiz” diye ekledi.
İş güvenliği uzmanı genç bir işçi de alandaki heyecan ve mutluluğun büyüklüğüne vurgu yaparak “2 yıldır alanlarda olamamanın acısını çıkarttık” dedi. UİD-DER’in kızıl kortejinde olmaktan gurur duyduğunu söyledi.
Bir turizm işçisi UİD-DER’in işçilerin uluslararası mücadelesine ve birliğine vurgu yapan pankart, döviz ve sloganlarıyla 1 Mayıs’ı anlamına yaraşır bir şekilde kutladığını söyledi. Bu düzenin ancak böyle bir siyasetle yıkılabileceğini vurguladı. Coşku ve birliktelik kadar atılan sloganların, taşınan dövizlerin içeriğinden de gurur duyduğunu belirtti.
İlk kez 1 Mayıs’a katılan bir lise öğrencisi alanda çok heyecanlı olduğunu belirterek “o alanı gördükten sonra şimdi daha da içten kutluyorum işçilerin 1 Mayısını, 1 Mayısımızı” dedi.
Hacettepe hastanesinden UİD-DER’le ilk kez 1 Mayıs’a katılan bir işçi “UİD-DER kortejinde farklı sektörlerden, yaşlardan binlerce işçi ile her renkten, ırktan, dilden, dinden işçi dostlarımıza selam yollamanın heyecanı ve coşkusunu yaşadım. Tüm dünya işçileriyle kocaman bir aile olduğumuzu daha iyi anladım” dedi.
Genç bir üniversite öğrencisi ise işçi sınıfının tarihsel önderlerinden Engels’in sözlerini hatırlatarak“1 Mayıs işçi sınıfının tüm dünyada tek bir ordu olarak, tek bir bayrak altında, tek bir hedef için bir araya geldiği gündür” dedi. Şöyle devam etti: “UİD-DER olarak 2022 1 Mayıs’ında da sınıfımıza yaraşır bir kortejle mücadeleyi bir adım daha ileri taşıdık. Gençler olarak sınıfımızın saflarında mücadeleyi büyütüyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi: Daima İleri!”
Kortejde pankart görevlisi olan bir sağlık işçisi arkadaşımız, görevini 1 Mayıs’ın verdiği heyecanla, kortejimizin coşkusuna ve örgütümüzün disiplinine yaraşır bir şekilde yerine getirdiğini söyledi mutlulukla. Kortejin genelinde coşkunun hiç düşmediğini, sloganların son ana kadar en yüksek sesle haykırıldığını, bundan da gurur duyduğunu belirtti. 2022 1 Mayıs’ından aldığı güçle işyerinde daha da azimle örgütlenme çalışmalarına devam edeceğini söyledi.
İş güvenliği uzmanı bir kadın işçi herkesin kabuğuna çekildiği pandemi döneminde UİD-DER’li işçilerin hiç durmadan çalıştığını ve bu sayede 2022 1 Mayıs’ında her açıdan güçlenerek alanlara çıktığını söyledi. “Umudumuzu, dayanışmayı, mücadelemizi birlikte emekle, sabırla, inatla büyütüyoruz. Bu yıl 1 Mayıs alanında da bunu gördük. Hiç tanımadığımız binlerce insanla sloganlarımızı, öfkemizi, ortak taleplerimizi haykırdık hep birlikte. Çünkü sorunlarımız da duygularımız da aynıydı. Çocuklarımızın gözlerindeki ışıltı umudumuzu daha da büyüttü. Bizler de çocuklarımızın umutlarını büyüterek mücadelemize sımsıkı sarılmalıyız” dedi.
İlk kez 1 Mayıs’a katılmış genç bir emekçi kadın ise 1 Mayıs alanında kimsesiz olmadığını, milyonlar olduğumuzu fark ettiğini, hakkımız olanı almak için ne yapmamız gerektiğini o gün anladığını söyledi. İlk 1 Mayısının kazanımlarla dolu bir bayram günü olduğunu belirten arkadaşımız, birlik olduğumuzda yaşamın daha anlamlı, daha güzel olduğunu ifade etti.
Hacettepe Üniversitesi’nden bir kadın işçi alana yansıyan öfkenin işçilerin artık bu sistemden bir şey beklemediğini gösterdiğini söyledi. “UİD-DER’de örgütlü işçiler olarak tüm öfkemizi ve coşkumuzu 1 Mayıs alanına yansıttık. Her 1 Mayıs’ta olduğu gibi UİD-DER korteji yine çok kalabalıktı. Disiplinli korteji, kadınların, gençlerin yoğun katılımı ve UİD-DER’in çocukları çevredeki işçilerin de ilgisini çekti. Ayrıca gençlerin de enerjisi harikaydı” dedi.
Genç bir inşaat işçisi, genç bir işçi olarak bu karanlıktan çıkış yolunun işçi sınıfının safı olduğunu UİD-DER sayesinde öğrendiğini vurgulayarak, “2022 1 Mayıs’ında UİD-DER korteji işçiler, emekçi kadınlar, gençler ile dopdoluydu. Hep bir ağızdan sömürüye, haksız savaşa, işsizliğe karşı olduğumuzu haykırdık. Hep beraber halaylar çektik, omuz omuza yürüdük. Umudumuzu, güzel günlerin yakın olduğuna dair inancımızı tazeledik. Birlikte yürüdüğümüz sınıf kardeşlerimizin gözlerindeki gülümsemeyi gördük. Biz biliyoruz; işçiler birlik olduğunda önünde hiçbir güç duramaz. Bizler çaresiz değil milyonlarız. 1 Mayıs alanında bunu tekrar hissettik. Güzel yarınlar için mücadelemizi ve örgütümüzü daha da büyütelim” dedi.
1 Mayıs coşkusunu alanda beraber yaşayamadığımız işçi dostlarımızla ise Ankara’ya döndüğümüzde yaşadığımız coşkuyu paylaştık. Bir araya gelerek UİD-DER Web TV’nin ve DTV’nin 1 Mayıs videolarını izledik. Genç bir metal işçisi “ben UİD-DER’le daha çok yeni tanıştım ve bu sene 1 Mayıs’a katılamadım ama UİD-DER’in 1 Mayıs kortejini izledikten sonra şimdi bu düzenin değişeceğine ve mutlaka kazanacağımıza daha çok inanıyorum” diyerek duygularını paylaştı.
Bizimle İstanbul’a gelemeyen Hacettepe hastanesinden bir emekçi kadın ise “1 Mayıs bu sene alanlarda coşkuyla kutlandı. Ben çok kısa süreliğine de olsa sendikamın kortejinde Ankara mitingine katılabildim. Maltepe meydanını ve UİD-DER kortejini DTV ve UİD-DER Web TV’den izleyince kadınların ve çocukların alanlarda olması beni çok mutlu etti. Kadına şiddete hayır demek için, birlik beraberlik için mücadeleye devam diyorum. Yaşasın 1 Mayıs!” dedi.
İstanbul’dan bir mücadele arkadaşımız, bir ziyaret için bizimle 1 Mayıs alanından Ankara’ya dönmüştü. Elbette duygularını ilk olarak bizimle paylaştı. Söyledikleri bizi de çok duygulandırdı. Bizleri yılda bir görmesine rağmen sanki her gün görüyormuş gibi yakınlık duyduğunu, sanki İstanbul’da dernekte sohbet ediyormuş gibi kendini dostlarının arasında hissettiğini söyledi. “İşte bu UİD-DER’in sağlam yapısından kaynaklanıyor” diye de ekledi. 2022 1 Mayıs’ında hissettiklerini ise şöyle aktardı: “UİD-DER’in kortejinde kendimi dünyaya kafa tutacak kadar büyük ve güçlü hissettim. Her şey çok güzel hatta muhteşemdi. Alana girdiğimizde ise yeşil çimenlerin arasında kıpkızıl açan gelincikler gibiydik. Var gücümle yumruk kaldırıp avazım çıktığınca haykırdım sloganlarımızı. Ne kadar özlemişim bir arada, yan yana, omuz omuza, kol kola durmayı. Bize bugünü armağan edenlere, yaşatanlara çok çok teşekkürler. Yaşasın 1 Mayıs!”
Biz Beraberken Güçlüyüz!
Tohumların Tohumuna…
- Okyanusun Ötesinden 1 Mayıs
- Aynı Duygularda Ortaklaştığımız UİD-DER’li Emekçi Kadınlara Selam!
- Benim Yerim UİD-DER
- Toronto 1 Mayıs’ında Yüreğimiz UİD-DER’le Birlikteydi
- Güçlüyüz, Çünkü Birlikteyiz
- Bütün Dillerde Yankılanan Slogan
- UİD-DER Yüreklere Umut Ekiyor!
- O Gün Esen Rüzgâr Bile Farklıydı
- 1 Mayıs 2022: Hayatımın En Güzel Günlerinden Biri!
- Ne Kadar Özlemişim Kol Kola Halaya Durmayı, Ağız Dolusu Slogan Atmayı
- Yüreği Özgürlük İçin Çarpan Tüm Sınıf Kardeşlerimize Bin Selam
- Biz Beraberken Güçlüyüz!
- Yine Umudumuz Tazelendi Hep Birlikte!
- Biz de Oradaydık!
- En Güzel 1 Mayıs’ımdı
- Çoluk Çocuk Genç Yaşlı, İşte 1 Mayıs!
- Gökyüzü İlk Kez Bizimdi Bugün
- Dublin’de 1 Mayıs
- Mersin’den Maltepe’ye 1 Mayıs Coşkusunu Yaşadık
- Kocaeli’den Emekçi Kadınlar: 1 Mayıs’ta Kalabalığın Değil Birliğin İçindeydik
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...