Buradasınız
Okyanusun Ötesinden 1 Mayıs
Denizci stajyer öğrenci
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba dostlarım, ben UİD-DER’li denizci bir öğrenciyim, size okyanusların ötesinde seyir halinde bir gemide stajımı yaparken bu mektubu yazıyorum. Dünyayı saran bu sömürü düzeninin getirdiği sorunları uzaklarda da olsam ben de yaşıyorum. Bu akıl almaz sistemin getirdiği sorunlar dünyanın bir ucuna gitsen de peşini bırakmıyor işin aslı.
Dünyanın çeşitli ülkelerinden işçi kardeşlerimizle yaptığım sohbetlerde aynı sömürü düzeninin yarattığı sorunların, mesela geçim derdinin kendi ülkelerinde de yaşandığını söylüyorlar. Bu durum bizlere işçi sınıfının yaşadığı sorunların evrensel olduğunu bir kez daha göstermiş oluyor. Yaşanan ekonomik ve siyasi krizler, işçi haklarının yok edilmeye çalışılması, insanların artık nefes dahi alamayacakları bir duruma gelmesi, bana bir genç olarak bu sisteme karşı mücadele etmenin ne kadar hayati olduğunu hatırlatıyor. Dünyanın yaşadığı bu kaotik ortamda sizlere bir de beni umutlandıran konulardan söz etmek istiyorum.
Bizler 1 Mayıs pazar günü çok güzel bir güne uyandık. Yıllardan beri süregelen eşitsizlik, adaletsizlik ve haksızlıklara karşı yumruğunu havaya kaldıran emekçilerin, yani bizlerin bayramına uyandık. Ben de bir UİD-DER’li olarak, mücadeleci bir genç olarak ilk 1 Mayısımda sınıf kardeşlerim ve arkadaşlarımla birlikte Maltepe’de olmayı isterdim. Onlarla birlikte yumruğumu havaya kaldırmayı ve 1 Mayıs coşkusunu yaşamayı çok isterdim. Paylaşılan fotoğraflara, videolara baktığımda ise tüylerim diken diken oldu. Sınıfsız, sömürüsüz bir dünya kurma mücadelemize dair daha da çok umutlandım ve açıkçası yanınızda olamadığım için sizleri kıskandım.
O fotoğraflar ve videolar bir görselden çok daha fazla şeyi ifade ediyor. Bizler mücadelenin önemini UİD-DER’le öğrendik. Tüm dünyada tıpkı o meydandaki gibi birlik olduğumuz ve haksızlıklara karşı boyun eğmeyip hep birlikte karşı çıktığımız zaman, mücadelemizin işçi sınıfı demokrasisiyle sonuçlanacağını biliyoruz. Patronlar sınıfı unutmasın ki biz dünyanın her yerindeyiz ve her koşulda mücadelemizin neferleri olmaya devam edeceğiz. Okyanus ötesinden selam olsun 1 Mayıs’a, selam olsun tüm dostlara! Derin ve mavi sevgilerle…
- Okyanusun Ötesinden 1 Mayıs
- Aynı Duygularda Ortaklaştığımız UİD-DER’li Emekçi Kadınlara Selam!
- Benim Yerim UİD-DER
- Toronto 1 Mayıs’ında Yüreğimiz UİD-DER’le Birlikteydi
- Güçlüyüz, Çünkü Birlikteyiz
- Bütün Dillerde Yankılanan Slogan
- UİD-DER Yüreklere Umut Ekiyor!
- O Gün Esen Rüzgâr Bile Farklıydı
- 1 Mayıs 2022: Hayatımın En Güzel Günlerinden Biri!
- Ne Kadar Özlemişim Kol Kola Halaya Durmayı, Ağız Dolusu Slogan Atmayı
- Yüreği Özgürlük İçin Çarpan Tüm Sınıf Kardeşlerimize Bin Selam
- Biz Beraberken Güçlüyüz!
- Yine Umudumuz Tazelendi Hep Birlikte!
- Biz de Oradaydık!
- En Güzel 1 Mayıs’ımdı
- Çoluk Çocuk Genç Yaşlı, İşte 1 Mayıs!
- Gökyüzü İlk Kez Bizimdi Bugün
- Dublin’de 1 Mayıs
- Mersin’den Maltepe’ye 1 Mayıs Coşkusunu Yaşadık
- Kocaeli’den Emekçi Kadınlar: 1 Mayıs’ta Kalabalığın Değil Birliğin İçindeydik
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...