Buradasınız
Yine Umudumuz Tazelendi Hep Birlikte!
Mersin ve Adana’dan bir grup genç işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Dostlar şükür kavuşturana! İki yılın ardından tekrar 1 Mayıs’ta buluşmak mücadele azmimizi, umudumuzu tazeledi. Pandemiyle beraber yaratılan korku ikliminde insanlar iyice yalnızlaşmıştı ve yüreklerde karamsar bir hava hâkimdi. Fakat pandeminin ilk gününden beri bizler pandemi bahane edilip yaratılmak istenen karamsarlık atmosferine teslim olmamıştık, evlerimizi birbirimize açıp dayanışmamızı, mücadelemizi büyütmeye devam etmiştik. Böyle bir ortamda yaşadığımız coğrafyada da 1 Mayıs güya halk sağlığını koruma adına yasaklanmış, emekçiler evlere kapatılmak istenmişti. İnşaatlarda, atölyelerde, fabrikalarda çalışınca bir şey yok fakat mevzu işçi sınıfının taleplerini patronlar sınıfına haykırdığı bir gün olan 1 Mayıs’ta alanlara çıkmasına gelince sağlık önemseniyordu! Elbette biz işçi sınıfının sağlığı patronların ve onların sözcülerinin umurunda değildi ve olmayacak da! Bu sene artık meydanlar bizimdi.
Sabahın esen yelinde buluşmaya başlayıp, her yerden işçiler, gençler olarak kucaklaşmış, hasret gidermiş ve güne hazırlanmaya başlamıştık. Özlemlerimiz çoğalmıştı! UİD-DER olarak ilk saatlerden itibaren dikkat çekmeye başlamıştık bile! Başka yerlerden gelen mücadele arkadaşlarımızı toplanma alanında sloganlarımızla karşılamıştık. Birlikteliğimiz çoğaldıkça sesimiz çoğalıyordu, sesimiz çoğaldıkça coşkumuz katlanarak artıyordu. Kendi programımızı gerçekleştirirken, kapitalist sömürü düzenine karşı sloganlarımızı güçlü bir şekilde haykırırken örgütlü olmanın sevincini yaşıyorduk. Gönül isterdi ki hazırlanan alandaki kürsü programı bizim programımız gibi dolu dolu geçsin ve bir o kadar disiplinli olsun. Öyle olmadı fakat yine de bütün bir işçi sınıfı olarak bir araya gelmek bizim heyecanımızı, umudumuzu arttırıyordu!
Birlikte 1 Mayıs alanlarını doldurduk ve hep bir ağızdan haykırdık. İşsizliğe, savaşa, sömürüye, açlığa, yoksulluğa birlikte isyan ettik. Kapitalist sistemin efendileri bizi korkutmak, yıldırmak istiyor. Ama biz eğer örgütlüysek, bilinçliysek hiçbir kuvvet bizi yıkamaz. Bizler işçi ve emekçileriz. Bizler aynı sınıfın çocuklarıyız. Din, dil, ırk hiçbir şey bizi ayıramaz. Biz tek ses, tek yürek, tek bedeniz. Bizim derdimiz de, sorunumuz da aynı. Kurtarıcı aramayalım. Biz işçi ve emekçiler ancak biz kendimizi kurtarabiliriz. Bunu da ancak örgütlenirsek yapabiliriz. Çünkü biz örgütlüysek güçlüyüz örgütlüysek umutluyuz. 1 Mayıs da bu örgütlülüğün sembolüdür.
1 Mayıs alanlarındaydık, yine alanlardayız. Kimimiz birçok defa katıldık 1 Mayıs’a, kimimiz ilk defa. Eminiz ki her defasında bir çocuk heyecanı olur üzerimizde. Bir sevinç kaplar yüzümüzü. Bir de her 1 Mayıs’ta farklı bir şeyler öğreniriz. Aynı gün, aynı alan, aynı hava ve biraz daha artan duygu hali... İşçi atalarımızın verdiği mücadele sayesinde elde ettiğimiz bu günün anlamını unutmayalım, büyütelim! Selam olsun mücadele etmiş ve edecek olan dostlara. Devrimci aşkla sarılalım 1 Mayıs’ımıza!
Biz de Oradaydık!
- Okyanusun Ötesinden 1 Mayıs
- Aynı Duygularda Ortaklaştığımız UİD-DER’li Emekçi Kadınlara Selam!
- Benim Yerim UİD-DER
- Toronto 1 Mayıs’ında Yüreğimiz UİD-DER’le Birlikteydi
- Güçlüyüz, Çünkü Birlikteyiz
- Bütün Dillerde Yankılanan Slogan
- UİD-DER Yüreklere Umut Ekiyor!
- O Gün Esen Rüzgâr Bile Farklıydı
- 1 Mayıs 2022: Hayatımın En Güzel Günlerinden Biri!
- Ne Kadar Özlemişim Kol Kola Halaya Durmayı, Ağız Dolusu Slogan Atmayı
- Yüreği Özgürlük İçin Çarpan Tüm Sınıf Kardeşlerimize Bin Selam
- Biz Beraberken Güçlüyüz!
- Yine Umudumuz Tazelendi Hep Birlikte!
- Biz de Oradaydık!
- En Güzel 1 Mayıs’ımdı
- Çoluk Çocuk Genç Yaşlı, İşte 1 Mayıs!
- Gökyüzü İlk Kez Bizimdi Bugün
- Dublin’de 1 Mayıs
- Mersin’den Maltepe’ye 1 Mayıs Coşkusunu Yaşadık
- Kocaeli’den Emekçi Kadınlar: 1 Mayıs’ta Kalabalığın Değil Birliğin İçindeydik
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...