Buradasınız
UİD-DER Hayatıma Anlam Verdi
Pendik’ten bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Yıllarca kendim ve çocuklarım için mücadele vermiş bir kadın işçiyim. İki çocuk annesiyim. UİD-DER’le tanışmamı ve hayatımdaki yerini paylaşmak istiyorum sizlerle. Bir mağazada çalışırken pandemi bahanesiyle işten çıkarılmıştım. En ihtiyacım olan zamanda işten çıkarılmak beni yıkmıştı. Hayatımda da türlü aksilikler üst üste geliyordu. Tam artık her şey bitti diye düşünürken, büyük bir karamsarlığa düşmüşken yolum UİD-DER’le kesişti. Böylece her şeye yeniden başladım! Mücadele azmimi yeniden kazandım. Karamsarlıktan çıkmama yardımcı oldular. Hayatıma bambaşka bir yön verdiler. Katkıları o kadar anlamlı ve değerliydi ki kendimi buldum aslında ve “tam da olmam gereken yerdeyim” dedim. Çocuklarımla birlikte UİD-DER ailesinin bir ferdi oldum.
Hayatıma kattıkları bu onurlu mücadele beni daha güçlü kıldı. Burada dayanışmayı, haklarımızı, sınıfımızın mücadele tarihini öğreniyorum, bilinçleniyorum. Aslında ben geç kaldığımı düşünüyordum ama bana yol gösteren UİD-DER’li işçi kardeşlerim “hiçbir şey için geç değildir” dediler. İşçi sınıfımızın onurlu mücadelesinin ve dayanışmanın içinde yer almam için beni cesaretlendirdiler. Hangi sektörde çalışırsak çalışalım bizler işçiyiz. Ne iş yaptığımız değil haklarımız ve geleceğimiz için mücadele edip etmediğimizdir önemli olan. Daha çok işimiz var, biliyorum. Hem bugün mücadeleyi büyütmeliyiz hem de geleceğe yatırım yaparak çocuklarımızı mücadeleye hazırlamalıyız.
Hayatım boyunca kendimde bir eksiklik hissettim. Bu düzende yaşadıklarımız, gidişat beni rahatsız ediyordu ama bir şey yapmıyordum. Bundan önce çalıştığım işyerlerinde de aynı eksikliği hissediyordum. Hissettiğim eksikliğin ne olduğunu, kafamdaki soru işaretlerinin cevabını UİD-DER’le tanışınca buldum. Anladım ki benim yerim her emekçi kadın gibi işçi sınıfının mücadele saflarıdır. Anladım ki rahatsız ve hoşnutsuz olmak yetmez, elimi taşın altına koymalı ve sınıfımızın mücadelesine ben de katkı sunmalıyım. Anladım ki hayat biz emekçi kadınlar için mücadele edince daha anlamlı hâle geliyor. Şimdi bir metal fabrikasında çalışıyorum ve orada hem haklarımız için hem de işçi arkadaşlarımı mücadeleye kazanmak için emek veriyorum. İyi ki varsın UİD-DER, iyi ki varız, ailemiz hep büyüsün!
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Clara Zetkin ve Ölümsüz Mirası
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- Emekçi Kadın Mücadeleyle Güzelleşir
- Emekçi Kadınlar Haydi 1 Mayıs’a!
- Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- Dünden Bugüne Barış ve Adalet Özlemimiz İçin
- Mücadelenin Adıdır Kadın
- Ekmeğe Zam Yapılırsa
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- Mücadelemizin Sembolü 8 Mart
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- Bir Ana ile Tanışmak…
- Emekçi Kadınlar Savaşı Durdurmak İstiyor Ama Nasıl!
- Boyun Eğmek mi Birlikte Karşı Durmak mı?
- Bir Şey Yapmalı! Ama Ne?
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...