Buradasınız
Üniversite Gençliği Barınamıyor!
Piri Reis Üniversitesinden bir öğrenci
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bu yıl binlerce öğrenci arkadaşımız üniversiteye yerleşti, başlarını sokacak bir çatı bulamıyorlar. Yüz yüze eğitimin başlayacağının açıklanmasından sonra kira fiyatları İstanbul’da yüzde 80, Ankara’da yüzde 55, İzmir’de yüzde 49 arttı. 1+1 olarak ilanı verilen birçok evde, ne cam bulunuyor ne de bir havalandırma... Özellikle tek oda şeklinde yapılan bu odaların kiraları ise 1500 liradan başlıyor. 650 lira olan KYK bursunun neredeyse 2,5 katı! Yine bir kişinin dahi hareket edemediği büyüklükte olan yurt odalarının fiyatı da en az bin lira. Normal fiyatı 390 lira olan bir devlet yurduna aylık verilen miktar ise, depozito ile 650 liraya kadar ulaşıyor. Ancak 8 milyon üniversitelinin ancak 650 bini bu yurtlarda kalıyor.
Durum böyleyken üniversite öğrencileri “Barınamıyoruz” hareketini başlattılar. İstanbul, İzmir, Ankara ve Kocaeli gibi kentlerde ev ve yurt bulamayan üniversite öğrencileri sokaklarda, parklarda yatıyorlar. Seslerini duyurmak için sosyal medya üzerinden çeşitli videolar ve yazılar paylaşıyorlar. Gençlerin bu çığlığının sosyal medyada yayılması ve destek görmesi üzerine “abartılacak bir sorun yok” yorumunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle dedi: “Göreve geldiğimizde üniversite öğrencilerinin aldığı burs 45 liracıktı. Ya elinize dilinize dursun ya. Şu anda 650 liraya çıktık. Nereden nereye geldik.” Bu sözleri dinlerken “bunlar bizi aptal zannediyor!” demeyen kaç öğrenci var? O zamanın 45 lirasıyla bu zamanın 45 lirasının aynı olmadığını küçük bir çocuk bile biliyor. 2002’de bir üniversite öğrencisinin aldığı “45 liracık” burs ile yaklaşık 1,5 çeyrek altın alınabiliyordu. Bugün 1,5 çeyrek altın 1300 liradan fazla ediyor. Yani 20 yıl öncesinin “45 liracığının” bugünkü karşılığı en az 1300 lira olmalıydı. Oysa bugün öğrenciye reva görülen burs sadece 650 lira.
Toplumda ve hayatta bir yer edinme hayalleriyle üniversiteye yerleşiyoruz, bıraktık ileride bizi bekleyen işsizliği, ekonomik sorunları bugünümüz bir sorunlar yumağıyla örülü! Uzay çağında barınma sorunuyla boğuşuyoruz. Milyonlarca genç gelecek kaygısı içinde bir umuda tutunmaya çalışırken, binlercesi sokaklarda yatarken egemenler ABD’de dikilen milyonlarca dolarlık bir gökdelenle (Türk Evi) övünmemizi bekliyorlar. İşsizlik, yoksulluk, umutsuzluk, geleceksizlik şimdi de çatısızlık… Yeter artık!
TÜİK Çok Çalışıyor!
İzmir’de İşçi Eylemleri
- Bir Kuş Konar, Bir Kuş Yer…
- Bu Düzen İnsana da Canlılara da Değer Vermez
- Grevdeki Befesa İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Onların Kârı Bizim Hayatımızdan Değerli Olamaz
- Aydınlık Günleri Getirene Dek
- Kemal Türkler Kavgamızda Yaşıyor!
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- Kemal Türkler’i Anıyoruz, Mücadeleci Sınıf Sendikacılığı Anlayışına Sahip Çıkıyoruz
- Örgütlü Olan Kazanır!
- Körlükten Nasıl Kurtuluruz?
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- Sağlık Çalışanlarından Eylem: Kadına Şiddete Hayır!
- Elektrik Kaçağıyla Ölmek Kaza Değil Cinayettir!
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
Son Eklenenler
- Hatay’da Depremzede Derneği ve Deprem Dayanışma Derneği’nin kurduğu Barınma Hakkı Platformu’nun çağrısıyla 3 Ağustosta “Barınma Hakkımızı İstiyoruz, Hemen Şimdi” konulu miting düzenlendi. Mitingde bir araya gelen binlerce kişi ‘rezerv alan’...
- Geçtiğimiz yıl seçim sürecinde siyasi iktidar ekonominin iyiye gideceğinin propagandasını yapıyordu. İktidar sözcüleri en kötüsünü geride bıraktığımızı söylüyorlardı. Seçimden bu yana bir yıldan fazla zaman geçti ve bu sürede verdikleri sözlerin de...
- Tekgıda-İş Sendikasında örgütlenmelerinin ardından işten atılan Polonez işçilerinin işlerine sendikalı olarak geri dönmek için başlattıkları direniş kararlılıkla sürüyor. UİD-DER’li işçiler, fabrika önünde mücadelelerini sürdüren Polonez işçilerine...
- Afrika’nın en kalabalık ülkesi Nijerya’da işçi ve emekçiler hayat pahalılığına karşı ayağa kalktı. Geçtiğimiz yıl hükümet akaryakıt sübvansiyonunu kaldırmış bunun üzerine hayat pahalılığı daha da artmıştı. Yaşam koşulları dayanılmaz hale gelen...
- DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası Bursa Kestel’de örgütlenme faaliyeti yürüttüğü İbraş Kauçuk’ta 6 işçinin işten atılmasını protesto etmek için 2 Ağustosta basın açıklaması gerçekleştirdi. Kristal Yağ grevinin 52. gününde basın açıklaması...
- Bayramda ziyaretine gittiğimiz bir teyzemiz yıllar önce gençken tohumunu ektiği, büyüttüğü meyve ağaçlarından meyveler sundu bize. Kayısılar, dutlar, çeşit çeşit meyveler… Sonra bin bir emekle büyüttüğü meyve ağaçlarından tohumlar verdi. Verirken de...
- İşyerinde mola saatlerimiz sınırlı olsa da arkadaşlarla sohbet etme fırsatı yaratabiliyoruz. Geçenlerde çay molasındayken sokak hayvanları konusu açıldı. Bu konuda ne düşündüğünü sorduğum arkadaş şöyle dedi: “Tüm ailem ve ben malûm partiye oy...
- İzmir Kınık’ta domates üretimi yapan çiftçiler domatesi alan firmaların düşük fiyat dayatmasına karşı 31 Temmuzda traktörlerle eylem yaptılar. Daha önce 5 lira olarak belirlenen domatesin kilo fiyatının 1,8 liraya indirilmesi üzerine eylem kararı...
- Hatay İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Befesa Silvermet fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü işçiler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 26 Temmuzda greve çıktı. UİD-DER’li işçiler...
- Biz işçiler için hayat günden güne zorlaşıyor. Artan hayat pahalılığı her alanda kendini can yakıcı şekilde hissettiriyor. Düşük ücretler, iş bulma ya da işini kaybetme kaygısı işçileri strese sokuyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi hukuki olarak suç...
- Bugün ben 12 saat çalışmak zorundayım ama fabrikalarda en az 8 saat çalışan abilerim ve ablalarım da çoğunlukla kalan 4 saati isteseler de istemeseler de fazla mesai adı altında çalışarak geçiriyor. Yani çocuğuyla genciyle robota dönüştürülmeye...
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Temmuzda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...