Buradasınız
Yine Yeniden 1 Mayıs Ruhunda, UİD-DER’ de!
Sefaköy’den sağlık işçileri
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Nasıl da ihtiyacımız vardı 1 Mayıs ruhuna. Nasıl da ihtiyacımız var bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye. Yaratılan korku ortamında gecemizin gündüzümüzün koronavirüsle doldurulduğu şu günlerde sağlık işçileri olarak haklarımızı haykırmaya nasıl da ihtiyacımız vardı. Gün geçtikçe kapitalizm altında mahkûm edildiğimiz sağlık sisteminin çelişkileri daha da açığa çıkarken nasıl da ihtiyacımız vardı “koronavirüs değil kapitalizm öldürür” diye haykırmaya. En basit iş güvenliği önlemi olan maskeyi bile bin türlü zorlukla alabildiğimiz şu günlerde nasıl da ihtiyacımız vardı örgütlü şekilde iş güvenliği önlemleri alınsın talebiyle meydanlarda olmaya. Ek ödeme verdik diyerek gururla ekran başına çıkanlara ek ödemelerdeki adaletsizlikle sağlık emekçilerindeki ayrımı körükleyenlere inat, “kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganını hep bir ağızdan söylemeye nasıl da ihtiyacımız vardı. İşçi Dayanışması gazetesinden takip ettiğimiz ABD, Brezilya, Afrika’daki sağlık emekçilerinin grevlerine “dünyanın bütün işçileri birleşin” diyerek destek vermeye nasıl da ihtiyacımız vardı. Ekonomik krizin üzerini yarattıkları koronavirüs salgınıyla örtmeye çalışanlara “biz örgütlü işçiler düşmanımızı tanıyoruz, yıkılsın bu düzeniniz” demeye nasıl da ihtiyacımız vardı.
İşte bu umutlarla uyandık 1 Mayıs sabahına, işte UİD-DER’de gözlerimizi, yüreklerimizi gerçeğimize açtık, mücadelenin can suyuyla uyandık bir kez daha. Bizler UİD-DER’den öğrendik sınıfımızın tarihini, gerçek düşmanımızın kim olduğunu. UİD-DER’de umutsuzluğa yer olmadığını, bu 1 Mayıs’ta alanlara çıkamasak da her sektörden işçilerin dayanışma mesajlarını okuyarak tekrar hatırladık. Ayrı evlerde olsak da kendimizi asla yalnız hissetmedik. Çünkü kapitalist sömürü düzenine ve onun bekçilerine inat nasırlı ellerimizi birleştirmeye, aynı rüyalarda, umutlarda buluşmaya, örgütlülüğümüze sahip çıkmaya devam ediyoruz. “Korkuya Teslim Olmuyoruz, 1 Mayıs Ruhuna Sahip Çıkıyoruz” diyerek işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma duygularını yaşamamızı sağlayan, umutsuzluk bulutunu dağıtan örgütümüze minnet borçluyuz. Gelenekten geleceğe örgütümüzle aldığımız bu yolda, gelecek 1 Mayıslarda gene umudumuz, disiplinimiz, sloganlarımız ile meydanlarda olacağız.
Birleştir yüreğinin gümbürtüsünü
Davulun gümbürtüsüyle
Birleştir sesini
Baldan tatlı bir dünyayı kurmaya çağıranların gür sesiyle…
- Dünden Bugüne 1 Mayıs Ruhunu Yaşatanlara Selam Olsun
- Selam Olsun Dünü Bugüne, Bugünü Yarınlara Bağlayacak Olanlara!
- UİD-DER Birlikte Çarpan Yüreklerin Sesi Oldu
- Rehberimiz UİD-DER
- UİD-DER’li Gençler: 1 Mayıs Coşkumuzu UİD-DER’e Borçluyuz!
- Ruhumuzda Var Kimse Unutturamaz!
- 1 Mayıs’ı Elimizden Alanların Oyunlarına Kanmayalım!
- Yaşasın 1 Mayıs!
- Tek Bir Gün Değil, 365 Gün Mücadele! Teşekkürler UİD-DER!
- Yine Yeniden 1 Mayıs Ruhunda, UİD-DER’ de!
- Emekçi Kadınların Coşkusu Yüreklerimizi Tutuşturdu
- Biz Bu Oyunu Bozduk!
- Sınıf Mücadelesinde Karamsarlığa Yer Olmadığını Gösteren UİD-DER’e Teşekkürler
- 1 Mayıs UİD-DER’le Güzel
- Yüreğindeki Sese Kulak Ver!
- 1 Mayıs Mesajları İnancımızı ve Bilincimizi Pekiştirdi
- UİD-DER 1 Mayıs Kürsümüz Oldu
- 1 Mayıs Coşkusu Her Yerde!
- Geçmişi Bugüne, Bugünü Yarına Bağlayanlara Selam Olsun!
- Emekçi Kadınlar 1 Mayıs Geleneğine Sahip Çıkıyor!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...