Buradasınız
1 Mayıs Mesajları İnancımızı ve Bilincimizi Pekiştirdi
Gebze’den bir grup emekçi kadın
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
2020 1 Mayıs’ında hissettiklerimizi anlatmaya satırlar yeter mi, bilmiyoruz. Ama bir yerden de başlamak gerektiğini düşünüyoruz. 1 Mayıs’a günler kala, içimizde bayramımızı layıkıyla yaşayamamanın hüznü, bir sel olup meydanlara akamayacak olmanın burukluğu vardı. Koronavirüs korkutmasıyla emekçi kitleleri evlere kapatan sömürücü egemenler, 1 Mayıs’ta da sokağa çıkmayı yasakladılar, sesimizi boğmak istediler. Ama 30 Nisan’ı 1 Mayıs’a bağlayan gece, öyle güzel duygular yaşattı ki bizlere UİD-DER. Daha gün aydınlanmadan sitemizde yayınlanan 1 Mayıs kutlama mesajlarıyla yüreklerimizi aydınlattınız, inancımızı ve bilincimizi pekiştirdiniz.
Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen mesajlarla, fikirlerimizin, inancımızın dört duvar arasına hapsedilemeyecek kadar sağlam temellere dayandığını bir kez daha görmüş olduk. Örgütlü olmanın tek bir tanıma sığmadığını bir kez daha dosta, düşmana göstermiş olduk. Örgütlü olmanın, araya kilometreler girse bile, aynı inançta, aynı kararlılıkta, aynı ruhta birleşmek olduğunu bir kez daha hissettik, örgütlülükle can bulmanın coşkusunu yaşadık. Evet, bütün dünyaya bambaşka bir bayram yaşattılar bu 1 Mayıs’ta. Ama ne sesimizi ne de umudumuzu boğmayı başaramadılar. Yeryüzünde değil, gökyüzünde dalgalandı bayraklarımız. Aynı duyguyla, aynı heyecanla, aynı coşkuyla çarptı yüreklerimiz. Sitemize yağan her mesajı, mücadele arkadaşlarımızın, sınıf kardeşlerimizin sesinden dinler gibi okuduk. Bu yıl mahalle mahalle, ilçe ilçe, il il kurduk kortejimizi. Her 1 Mayıs sonrasında, meydanlara akan işçilerin, bir gelincik tarlasını andıran UİD-DER kortejinin fotoğraflarının yayınlanmasını beklerdik ya, bu yıl o kadar çok fotoğraf vardı ki sitemizde… Hangisiyle gurur duyacağımızı, hangisiyle coşacağımızı şaşırdık gerçekten.
“Yağan mesajlar arasında, acaba fotoğrafları görmedim mi?” diyen arkadaşlarımıza düşüncemizi söyleyelim. Bizce UİD-DER sitesine gelen kutlama mesajları, 2020 1 Mayıs’ının fotoğraflarını yansıtıyor. Coşkumuza coşku katan şiirler, videolar, marşlar ve mücadele geleneğimizden kesitler ise UİD-DER kortejinde yapılan 1 Mayıs programını andırıyor. Ne mutlu ki, bizler de UİD-DER’le birlikte işçi sınıfının mücadele geleneğini geleceğe taşıyan örgütlü işçiler arasında yer alıyoruz. O yüzden hangi şart altında olursak olalım, bizim kortejimiz daima kıpkızıl, daima dinamik ve coşkulu! İşte bu yüzden ne yaparlarsa yapsınlar, o ateş bir kere yandı bizim içimizde ve sönmeyecek. Tüm işçi kardeşlerimizi, UİD-DER kortejini güzelleştiren emekçi kadınlarımızı, dinamikliklerini yazdıkları satırlara akıtan gençlerimizi, geleceğimiz olan çocuklarımızı içtenlikle selamlıyoruz. Mücadeleyle güçlenen emekçi kadınlar olarak, içimizi ferahlatan, bize derin bir nefes aldıran, 1 Mayıs öncesinde içimize düşen o burukluğu söküp atan ve feneriyle yolumuzu aydınlatan UİD-DER’e çok teşekkür ediyoruz.
Tuzla’dan Emekçi Kadınlar Anlatıyor
Yüreğindeki Sese Kulak Ver!
- Dünden Bugüne 1 Mayıs Ruhunu Yaşatanlara Selam Olsun
- Selam Olsun Dünü Bugüne, Bugünü Yarınlara Bağlayacak Olanlara!
- UİD-DER Birlikte Çarpan Yüreklerin Sesi Oldu
- Rehberimiz UİD-DER
- UİD-DER’li Gençler: 1 Mayıs Coşkumuzu UİD-DER’e Borçluyuz!
- Ruhumuzda Var Kimse Unutturamaz!
- 1 Mayıs’ı Elimizden Alanların Oyunlarına Kanmayalım!
- Yaşasın 1 Mayıs!
- Tek Bir Gün Değil, 365 Gün Mücadele! Teşekkürler UİD-DER!
- Yine Yeniden 1 Mayıs Ruhunda, UİD-DER’ de!
- Emekçi Kadınların Coşkusu Yüreklerimizi Tutuşturdu
- Biz Bu Oyunu Bozduk!
- Sınıf Mücadelesinde Karamsarlığa Yer Olmadığını Gösteren UİD-DER’e Teşekkürler
- 1 Mayıs UİD-DER’le Güzel
- Yüreğindeki Sese Kulak Ver!
- 1 Mayıs Mesajları İnancımızı ve Bilincimizi Pekiştirdi
- UİD-DER 1 Mayıs Kürsümüz Oldu
- 1 Mayıs Coşkusu Her Yerde!
- Geçmişi Bugüne, Bugünü Yarına Bağlayanlara Selam Olsun!
- Emekçi Kadınlar 1 Mayıs Geleneğine Sahip Çıkıyor!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...