Buradasınız
UİD-DER Birlikte Çarpan Yüreklerin Sesi Oldu
Esenyurt ve Kıraç’tan bir grup kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Selam olsun işçi sınıfının tarihine şanlı destanlar yazan işçi kardeşlerimize! Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan kadın işçileriz. 1 Mayıs’ta meydanları kapatanlara inat UİD-DER bizleri çatısı altında topladı. Bazı anlar gelir duygu ve düşüncelerinizi anlatamazsınız. İşte UİD-DER duygularımızı anlatmamıza yardımcı oldu. 1 Mayıs günü siteye gelen mesajları gördük, ne kadar güzel düşünülmüş, korona karanlığından sıyrılıp kendimize geldik. O gün evlerde oturup meydanlarda olmamanın hüznünü yaşıyorduk. Ama bizlere kocaman meydan açmıştı UİD-DER. Sitede çıkan yazıları okudukça “meydana hoş geldiniz” dedik. Bizler de işçi kardeşlerimiz gibi mektuplarımızı yazıp gönderdik, orada yürekler birlikte atıyordu. Bedenen olamasa da yürek kardeşliği kurmuştuk. Birlikte çarpan yüreklerin sesi olmuştu site. Şiirler resimler videolar mektuplarla coşkulu gelincik tarlası yürüyordu meydanda.
1 Mayıs sonrası fabrikalardan gelen teşekkür mesajları bizi oldukça gururlandırdı. Biz de bunları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bir metal işçisi şöyle diyordu: “Coşkumuzla belki meydanda değildik ama UİD-DER’in sitesinde birleştik. Zamanı korkuya boğanlara inat birlik olmayı becerdik. Bedenen meydanlarda olamasak da coşku ve heyecanımızla1 Mayıs alanındaydık. UİD-DER çatısı altında şiirlerle, marşlarla o duyguyu yaşadık. Bizlere 1 Mayıs coşkusunu yaşatanlara çok teşekkür ediyorum.” Yine bir tekstil işçisi şunları söylüyordu “Hangi şehirde olursak olalım UİD-DER sitesi bizleri birleştirdi. Bir meydanda olamasak da sitede duygu ve düşüncelerimizi paylaştık, sloganlarımızı hep birlikte attık. Site bizim sesimiz oldu. 1 Mayıs geleneğinin devam etmesini sağlayan mücadele örgütümüze teşekkür ediyorum. Emek verenlerin eline, yüreğine sağlık. Yaşasın örgütlü mücadelemiz!”
Bir petrokimya işçisi ise: “Ben iki yıl bu gelincik tarlasının içinde yer aldım. İnsanın kendini bulduğu, ‘burası benim yerim’ dediği, kendini ait hissettiği yerler vardır, ben de tam bunları hissetmiştim. Bu sene nasıl olacak diye düşünmüştüm, kendimi gene meydanda buldum. Coşkusuyla, sevinciyle, sloganlarıyla yürüyordu kızıl bayraklı işçiler. Her mektup bir adımdı. Yetişemiyordum, koşar adımlarla ilerliyordu. Yürekleri birlikte atan insanlar bileştik, sel olup aktık alanlara. Alanımız UİD-DER sitesiydi. 1 Mayıs ruhunu iliklerimize kadar hissettik. Bunları düşünüp emek verenlere çok teşekkür ediyorum. Yaşasın 1 Mayıs.” Bizler de Esenyurt’tan hem işçi örgütümüz UİD-DER’e hem de mücadele dolu mesajları gönderen işçi kardeşlerimize teşekkür ederiz.
Rehberimiz UİD-DER
Sen Evdeyken Neler Oldu
- Dünden Bugüne 1 Mayıs Ruhunu Yaşatanlara Selam Olsun
- Selam Olsun Dünü Bugüne, Bugünü Yarınlara Bağlayacak Olanlara!
- UİD-DER Birlikte Çarpan Yüreklerin Sesi Oldu
- Rehberimiz UİD-DER
- UİD-DER’li Gençler: 1 Mayıs Coşkumuzu UİD-DER’e Borçluyuz!
- Ruhumuzda Var Kimse Unutturamaz!
- 1 Mayıs’ı Elimizden Alanların Oyunlarına Kanmayalım!
- Yaşasın 1 Mayıs!
- Tek Bir Gün Değil, 365 Gün Mücadele! Teşekkürler UİD-DER!
- Yine Yeniden 1 Mayıs Ruhunda, UİD-DER’ de!
- Emekçi Kadınların Coşkusu Yüreklerimizi Tutuşturdu
- Biz Bu Oyunu Bozduk!
- Sınıf Mücadelesinde Karamsarlığa Yer Olmadığını Gösteren UİD-DER’e Teşekkürler
- 1 Mayıs UİD-DER’le Güzel
- Yüreğindeki Sese Kulak Ver!
- 1 Mayıs Mesajları İnancımızı ve Bilincimizi Pekiştirdi
- UİD-DER 1 Mayıs Kürsümüz Oldu
- 1 Mayıs Coşkusu Her Yerde!
- Geçmişi Bugüne, Bugünü Yarına Bağlayanlara Selam Olsun!
- Emekçi Kadınlar 1 Mayıs Geleneğine Sahip Çıkıyor!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...