Buradasınız
Yuvayı Dişi Kuş mu Yapar?
Ankara’dan bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
“Yuvayı dişi kuş yapar” atasözünü sık sık duyarız. Yuvayı dişi kuş mu yapar gerçekten? Aslında hayır. Bazı kuş cinslerinde yuvalar erkek kuşlar tarafından yapılır. Sonra dişi kuşların beğenisine sunulur. Eğer dişiler bu yuvaları beğenirlerse, erkeklerle çiftleşirler ve yavruları bu yuvalarda büyütürler. Yuvanın büyük bir kısmını erkek kuşlar yapar ancak geri kalan kısımda dişiler yuvaya katkı sağlar. Yani doğada yuva elbirliğiyle inşa edilir.
Sınıflı toplumlarda kadının görevi daha baştan belirlenmiştir; yemek yapmak, çocuk doğurmak ve bakmak, ev temizlemek... Yani evi çekip çevirmek kadının görevidir. Kapitalizmde kadınlar daha fazla çalışma yaşamına katılmış yine de bu anlayış değişmemiştir. Kadın çalışsa da çalışmasa da sanki bu işler onun doğal vazifeleriymiş gibi kabul edilir.
Ev işleri kadınların görevi olarak görülüyor, kadının sınırları ve toplumsal rolü ona göre çiziliyor. Kadınlar evin rutin ve bıktırıcı işleriyle boğuşup duruyor, dış dünyayla bağları zayıflıyor. Egemenler tam da bunu istiyor; kadınlar dışarıda neler olup bittiğiyle ilgilenmesin, itaat etsin, bulduğuyla yetinsin. Aza kanaat eden, azı çok eden, “kan kusup kızılcık şerbeti içtim” diyen kadın makbul kadın olarak resmediliyor. Buna karşın yaşadıklarını sorgulayan, ailesine dayatılan yoksulluğa isyan eden kadın ise huzur bozan, gelenekleri dikkate almayan, cadaloz olarak algılatılmak isteniyor.
Egemenler kendi düzenleri devam etsin diye işçi sınıfının kadınına, erkeğine, gencine kendi çıkarına uygun roller biçmiş. İşçi sınıfının her düzeydeki dayanışması onların düzenini tehdit ediyor. Buna aile içi gerçek dayanışma ve paylaşımda dâhil. Biri hep ezilen olmalı ki kapitalist toplumdaki ezen ezilen ilişkisi normal karşılansın. Hayatlarımızı doğumumuzdan ölümümüze kadar kontrol altına almak için ellerinden geleni yapıyorlar.
Biz emekçi kadınlar bize dayatılan bu kadın rolünü kabul etmemeli, gurur kaynağı olarak görmemeliyiz. İşçi sınıfının kadını ve erkeği olarak bizler bugünü de geleceği de omuz omuza birlikte örmeliyiz.
- “Kendimiz İçin Yürüdük…”
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Clara Zetkin ve Ölümsüz Mirası
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- Emekçi Kadın Mücadeleyle Güzelleşir
- Emekçi Kadınlar Haydi 1 Mayıs’a!
- Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- Dünden Bugüne Barış ve Adalet Özlemimiz İçin
- Mücadelenin Adıdır Kadın
- Ekmeğe Zam Yapılırsa
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- Mücadelemizin Sembolü 8 Mart
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- Bir Ana ile Tanışmak…
- Emekçi Kadınlar Savaşı Durdurmak İstiyor Ama Nasıl!
- Boyun Eğmek mi Birlikte Karşı Durmak mı?
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.