UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Ankara’da 1 Mayıs Coşkusu

UİD-DER’de 1 Mayıs etkinlikleri devam ediyor. UİD-DER Ankara temsilciliğinde, 24 Nisan Pazar günü “Yaşasın 1 Mayıs Yaşasın İşçilerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışması” etkinliği gerçekleştirildi. 1 Mayıs’ı unutturmaya, soldurmaya çalışan patronlar sınıfına ve iktidara inat işçiler UİD-DER’le 1 Mayıs coşkusunu yaşadılar. Etkinliğe hizmet, metal, taşeron işçilerinin yanı sıra öğrenciler de katıldılar.

Etkinlikte 1 Mayıs’ın doğuşu, Avrupalı ve Amerikalı işçilerin ne büyük mücadeleler vererek 8 saatlik işgünü hakkını kazandığı anlatıldı. Hem dünyadan hem de Türkiye’den 1 Mayıs kutlamalarının coşkusunu, UİD-DER’le 1 Mayısları anlatan videolar izlendi. Etkinlik boyunca söylenen şarkılara, marşlara işçiler coşkuyla eşlik ettiler. UİD-DER’li işçilerin 1 Mayıs’ını kutlayan Japonya’daki Doro-Çiba sendikasının dayanışma mesajı da ilgiyle dinlendi. Mesajın ardından salonda “Dünyanın Bütün İşçileri Birleşin” sloganı yankılandı.

Etkinliğe katılan işçiler sunumun sonunda sohbet ettiler. Bir öğrenci Doro-Çiba’dan gelen mesajın kendisini etkilediğini, uluslararası birlik ve dayanışmanın önemli olduğunu vurguladı. İşçiler, kölelik bürolarına, taşeronlaşmaya, kıdem tazminatının gasp edilmesine, savaşa karşı taleplerini dile getirmek üzere 1 Mayıs alanlarına UİD-DER’le katılmak için sabırsızlandıklarını ifade ettiler. Korkuyla sindirilmek istenen bir toplum varken, böyle bir etkinliğin anlamlı ve önemli olduğunu vurguladılar. “Hepimiz 1 Mayıs’ın coşkusunu heyecanla bekliyor ve sömürülen, ezilen tüm işçi kardeşlerimizi taleplerimizi haykırmak için 1 Mayıs’a bekliyoruz” dendi.

26 Nisan 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this