UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Çankaya Belediyesi Taşeron Güvenlik İşçisi İşten Atıldı

Çankaya Belediyesi’nde faaliyet gösteren Düzey Güvenlik Şirketi’nde çalışan taşeron işçisi Ömür Tekin, şirketin daralmaya gittiği gerekçesiyle 6 Ocakta işten çıkarılmıştı. Aynı zamanda Güvenlik-Sen sendikası Ankara Temsilcisi olan Ömür Tekin, bu haksızlığa karşı sessiz kalmamış ve Çankaya Belediyesi önünde direnişe başlamıştı.

Güvenlik-Sen, Ömür Tekin’in direnişinin 11. gününde bir destek eylemi yaptı. 17.30’da Yüksel Caddesi’nde toplanan grup, “Susma Haykır Taşerona Başkaldır”, “Ömür Tekin Yalnız Değildir”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması!” sloganları eşliğinde Ömür Tekin’in 11 gündür direnişte olduğu Sakarya Caddesi’nde bulunan Çankaya Belediyesi önüne yürüdü. Burada Güvenlik-Sen adına bir açıklama yapılarak süreç anlatıldı. Daha sonra sözü Ömür Tekin aldı. Ömür Tekin konuşmasında işten çıkarılmasının asıl sebebinin sendikal faaliyet olduğuna değindi. Kendini işçi dostu olarak gösteren Çankaya Belediyesi’nin taşeron şirketin bu haksız uygulaması karşısında sessiz kaldığını söyledi. Tekin, işe geri alınana kadar direnişe devam edeceğini söyleyerek sözlerini bitirdi. Tekin’in ardından, taşeron çalışma biçiminin yarattığı kötü çalışma koşullarına karşı eylem yaptıkları için işten atılan ve 46 gün boyunca Hacettepe Hastanesi’nde çadır kurarak direnen Hacettepe işçileri söz aldı. Bir Hacettepe işçisi, kendilerinin direndiğini ve bunun sonucunda kazandıklarını söyledi. Ömür Tekin’in de direnirse kazanacağını ve bu haklı mücadelesinde onun yanında olduklarını belirtti.

Konuşmaların ardından çekilen halaylardan sonra eylem sona erdi. Ömür Tekin Sakarya Caddesi’nde kurduğu stantta direnişine devam ediyor.

28 Ocak 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this