UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Cargill ve Flormar Direnişçileri Buluştu!

Sendikal hakları için direnen Tek Gıda-İş Sendikası üyesi Cargill işçileri ve Petrol-İş Sendikası üyesi Flormar işçileri buluştu! 30 Ocakta 261 gündür direndikleri Gebze’deki direniş alanından yola çıkan Flormar işçileri, 287 gündür direnen Cargill işçilerini Bursa Orhangazi’deki direniş alanında ziyaret etti. “Flormar-Cargill Omuz Omuza”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Biz Bu Yola Baş Koyduk, Ölmek Var Dönmek Yok!” sloganlarının atıldığı direnişçi işçiler buluşmasına, Petrol-İş ve Tek Gıda-İş sendikalarının yöneticileri ve pek çok işyerinden işçi temsilcileri katıldı.

Cargill işçilerinin direniş alanında bir konuşma yapan Tek Gıda-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Suat Yerlikaya, direnişlerin Flormar, Cargill gibi özel isimleri olsa da hepsinin genel isminin işçi sınıfının direnişi olduğunu belirtti. Sendikal hakları için aylarca direnen işçiler, kazandığında tüm işçi sınıfının kazanacağını, farklı fabrikalardaki örgütsüz işçilere de bu mücadelelerin örnek olacağını vurgulayan Yerlikaya, dayanışmanın ve kararlılığın önemini ifade etti.

Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz ise yaptığı konuşmada, işçilerin yaşadığı sorunların aynı olduğunu bu sebeple mücadelenin de ortaklaştırılması gerektiğinin altını çizdi. İşçilerin sendikalaştığı için, hak aradığı için işten atıldığını söyleyen Akyüz, direnişlerin başarıya ulaşması için dayanışmanın çok önemli olduğunu vurguladı. Flormar, Cargill gibi işçi direnişlerinin umut olduğunu belirten Akyüz, tüm sendikalara ve demokratik kitle örgütlerine dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı. Konuşmaların ardından direnişçi işçiler deneyimlerini paylaştıkları sohbetler ederken, ziyaret halaylar ve sloganlarla son buldu.

31 Ocak 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this