UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Genç Makine’de 24 İşçi İşten Çıkarıldı

Tuzla Orhanlı’da faaliyet gösteren Genç Makine fabrikasında çalışan işçiler, ücretlerinin 2 aydır ödenmemesi üzerine 1 Ekimde tepkilerini dile getirdiler. Ertesi gün işyerine gelen yaklaşık 24 işçi, sözlü işten çıkarıldığını öğrendi. 22 yıllık geçmişe sahip fabrikadan çıkarılan işçiler arasında 20 yıl boyunca fabrikada ter döken işçiler de var.

Tuzla’da ziyaret ettiğimiz işçiler, çalıştıkları fabrikanın koşullarının ağır olduğunu, ücretlerinin uzun zamandır 20 günün üzerinde geciktirildiğini, son 2 aydır da hiç ücret alamadıklarını dile getirdiler. Fabrikada toplam 80 işçi çalışıyor. İşçiler, çalışma temposunda hiçbir düşüş olmadığını, 12 saate kadar çalıştırıldıklarını, patronun bu sayede elde ettiği kazançla yeni makineler aldığını gördüklerini, buna rağmen sıra ücretlerinin ödenmesine gelince, para yok denilerek oyalandıklarını ifade ediyorlar.

Genç Makine işçileri, işten çıkarıldıkları gün fabrika kapısı önünde tepkilerini gösterdikten sonra, haklarını almak için noterden ihtar çekme ve yasal yollara başvurma kararı aldılar. İşçilerin girişiminin ardından patron tarafından ücretlerinin bayramdan önce ödeneceği sözü verildi. Hatta işçilere bayram sonrası için vardiya bile yazılmış. Ancak işçiler ücretlerinin yatırılmadığını, fabrikada çalışmaya devam eden işçilerin ücretlerinin ödendiğini öğrendiklerini, yine patronun oyalamaya çalıştığını belirtiyorlar. Patron bu tutumuyla tepkinin büyümesini ve işçiler arasındaki birliği engellemeyi amaçlıyor.

Genç Makine’de bir kez daha görüldüğü gibi, patronlar kendi kârlarını arttırmak uğruna işçilerin ücretlerini istedikleri gibi geciktirebiliyor, hatta ödemeyebiliyorlar. İş yasasında suç olan bu durum, yasaların patronlar lehine esnetilebilmesinden dolayı caydırıcı olmaktan son derece uzak. Bu nedenle işçiler, en temel haklarını alabilmek için bile örgütlenmek ve mücadele etmek zorundadır. Tema İstanbul işçilerinin tam bir birlik içinde iş bırakmaları ve tepkilerini dile getirmelerinin ardından kısa sürede taleplerini elde etmeleri işçilerin birlik olduklarında haklarını aldıklarını ve mücadele etmekten başka bir yolları olmadığını gösteriyor.

3 Ekim 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this