UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Mata’da TİS İmzalandı

Mata Otomotiv’de Şubat ayında iş koşulları, maaşların düşüklüğü gibi nedenlerle Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenen işçiler, 25 Temmuz günü toplu iş sözleşmesini imzaladılar.

3 yıllık olarak imzalanan toplu iş sözleşmesinde şu maddeler yer aldı:

  • İlk sene 2, ikinci sene 3, üçüncü sene içinse 3,5 maaş ikramiye,
  • Saat ücreti ilk yıl için 0,85 kuruş, ikinci yıl enflasyon + yüzde 3, üçüncü yıl enflasyon + yüzde 4 zam,
  • Yıllık izinler 1-5 senelik işçilere 16 gün, 5 seneden fazla çalışan işçilere 23 gün,
  • Hafta içi fazla mesai ilk sene yüzde 50, ikinci sene yüzde 60, üçüncü sene yüzde 75, hafta sonu mesai yüzde 100 zam,
  • Kadın işçilere 8 Mart Emekçi Kadınlar gününün tatili

İş sağlığı ve güvenliği açısından çalışma koşullarının iyileştirilmesi yer aldı. Bunların yanı sıra yakacak, yıllık izin, bayram yardımı gibi diğer sosyal haklar da sözleşmede yer aldı.

Toplu sözleşmenin ardından sohbet ettiğimiz işçiler duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirdiler: “Sendikaya üye olana kadar bizler de birbirimize güvenmeyen, bu yüzden bir araya gelemeyen işçilerdik. Ama koşullar bizi bir arada durmaya ittiğinde gördük ki aslında birbirimize güvenmememiz sadece patronların işine geliyor ve aslında biz bir arada durdukça, bireysel olarak değil örgütlü hareket ettikçe kazananın biz olduğumuzu gördük. Patronun işten atma saldırısına, toplu ücretsiz izinlere karşı birlikte durduk. Biz Mata işçileri olarak gücümüzün birliğimizden geldiğini biliyor ve diğer fabrikalardaki işçi arkadaşlara da birbirinize güvenin, yanınızdaki işçi arkadaşınıza sahip çıkın ve örgütlenerek hakkınızı arayın diyoruz. Ayrıca sendikalı işçiler olarak sadece toplu sözleşme imzalanıncaya kadar değil toplu sözleşme sonrasında da mücadelemizi canlı tutmalı ve haklarımızı savunmayı bir an bile elimizden bırakmamalıyız.”

30 Temmuz 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this