UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Saya İşçileri Haklarını İstiyor

İstanbulİstanbul

Adana, İstanbul, İzmir, Konya, Gaziantep, Çankırı, Çorum ve daha pek çok şehirde binlerce sayacı iş bıraktı. Deri veya kumaşı modele uygun olarak çeşitli işlemlerden geçirerek ayakkabıların üst bölümü haline getiren sayacılar, ağır çalışma koşullarına ve oldukça düşük ücretlere karşı yaklaşık bir haftadır “Üretim Yok!” dedi. Sayacılar, düşmanlaştırıcı politikalara da alet olmayarak, Kürt-Türk, Suriyeli-Türkiyeli demeden ayakkabı tekellerine karşı omuz omuza mücadele ediyor. Türkiye genelinde yapılan eylemler bu yönüyle de örnek teşkil ediyor.

Eylemler ilk olarak Adana’da başlamış, Adana’daki sayacılar ücretlerin artması talebiyle iş bırakma eylemleri yapmışlardı. Bu eylemlerin sonucunda %25’e varan zamlar elde eden sayacılar, önemli bir başarıya imza atmış oldular. Adana’dan gelen kazanım haberinin ardından eylemler dalga dalga Türkiye geneline yayıldı. Devam eden eylemler nedeniyle Türkiye’nin pek çok bölgesinde saya atölyeleri büyük oranda çalışmıyor. İş bırakan atölyeler, diğer atölyeleri de mücadeleye çekmeye çalışıyor. Umum Sayacı Sanatkârları Esnaf Odası’ndan yapılan açıklamaya göre eylemlerin başlamasının ardından ayakkabı üretiminde %60 düşüş yaşandı.

İzmirİzmir

Sayacıların eylemlerinin önemli bir ayağı İstanbul… İstanbul’da 16 farklı bölgede sayacılık yapan 100 binin üzerinde emekçi bulunuyor. İkitelli, Güngören, Beyazıt ve Güneşli başta olmak üzere iş bırakma eylemlerini atölyelerinin bulunduğu sanayi sitelerinde sürdüren sayacılar, hafta sonu patronlarla yapılacak görüşmeden olumlu sonuç alınmasını bekliyor. Bıçağın kemiğe dayandığını ifade eden sayacılar, yapılacak görüşmeden olumsuz sonuç çıkması durumunda eylemlerini sürdürmeyi düşünüyorlar. 350-400 lira etiketle satılan ayakkabıları 4-5 liraya diktiklerini söyleyen sayacılar, yaptıkları eylemi yılların birikimi olarak ifade ediyorlar. Herhangi bir sosyal güvence olmadan, oldukça ilkel koşullarda, 16-17 saat boyunca çalıştıklarını ifade eden sayacılar, ücretlerine ortalama %45 zam istiyorlar.

Eylemlerden önce zam yapılmadığı takdirde iş bırakacaklarını patronlara söylediklerini aktaran sayacılar, “siz iş yapmazsanız biz de daha düşük ücretlere Suriyelilere iş veririz” cevabını aldıklarını söylediler. Bunun üzerine korkuya kapıldıklarını fakat Suriyeli işçilerin de kendileriyle omuz omuza mücadeleye giriştiklerini görünce hem şaşırdıklarını hem de çok sevindiklerini dile getirdiler. Patronların eylemi bölmek için Suriyelileri kullanmaya çalışmasını alçakça bulduklarını söyleyen sayacılar, birliklerini koruyarak bu oyunu bozacaklarını vurguluyorlar. Yürüyüş yapmaları, sanayi siteleri içinde slogan atmaları OHAL nedeniyle engellenmeye çalışılan sayacılar, bu duruma da tepki gösteriyor. Tüm engellemelere ve baskılara rağmen kazanım elde edilinceye kadar iş bırakmakta kararlı olduklarını dile getiriyorlar.

KonyaKonya
22 Eylül 2017


sonraki...
Büyüt Öfkeni
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this