Buradasınız
Çark Dönmeye Devam Ediyor Hâlâ
Aydınlı’dan bir kadın işçi
UİD-DER’in film etkinlikleri devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Aydınlı’daki derneğimizde Çark filmini izledik. Film 1987’de dört işçinin Kazlıçeşme’deki çalışma koşullarını anlatıyor. Rauf ve arkadaşları önce cam fabrikasında çalışıyorlar. Daha sonra işveren işlerin az olduğunu söyleyerek Rauf ve iki arkadaşı dışındaki herkesi işten çıkarmak istiyor. Rauf ve arkadaşları bu duruma razı olmayarak işten çıkıyorlar. Ondan sonra uzun iş aramalarının ardından tersanede grev kırıcı olarak işe alınıyorlar. Bunun farkına varan Rauf ve arkadaşları buna da itiraz ediyorlar ve işten çıkarılıyorlar. Sonra Kazlıçeşme’de iş buluyorlar. Burada bütün gün suyun, ağır deri kokusunun ve kimyasalların içinde çalışıyorlar. Çalışma koşulları bu kadar kötü ve güvensiz olmasına rağmen işçilerin sigortaları yapılmıyor. İşçiler işten çıkarılmaktan korktukları için tüm bunlara boyun eğiyorlar.
Almanya’da yıllarca çalışan bir işçi olan Kerim’in babası kaza geçirerek bacağını kaybediyor. Almanya’da iş kazası geçiren işçilerin her bir organın puanlama sistemi ile bir bedeli olduğundan bahsediyor arkadaşlarına. Arkadaşları onu anlattıklarını gülerek ve hayretle dinliyorlar. Bu da bize kapitalizmde biz işçilerin hayatının nasıl da değersiz olduğunu gösteriyor. Burjuvazi için işçilerin her bir organının puanlarla ifade edilen bir değeri vardır. İş kazalarında ölen, sakat kalan ve bir ömür böyle yaşamak zorunda olan işçilerin patronlar gözünde bir değeri yoktur. Çünkü ne de olsa onlar için bir makine parçası gibi her organın bir puanı vardır. Tüm yaşamın kaynağı olmalarına rağmen işçilerin hayatlarının bir anlamı yoktur onlar için.
Bacağını kaybettikten sonra Kerim’in babası da Rauf ve arkadaşlarıyla birlikte Kazlıçeşme’de işe başlıyor. Ama geçinemediğinden bir süre sonra Kerim’i de çalışması için yanına aldırıyor. Çalışırken Kerim’in kolunu makine kapıyor ve orada hayatını kaybediyor.
Bugün deri sanayi bölgesi tam da Aydınlı’nın yanında. Bir işçi mahallesi olan Aydınlı ve çevresinde yaşayan birçok işçi deri sanayiinde çalışıyor. Bu film aslında bizim için bu yüzden ayrı bir önem taşıyor. Burada yaşayan insanlar sanayinin bu ağır koşulları yüzünden her an bu tür kazaları yaşayabilirler. Deri sanayi bölgesinde bu ağır ve kötü şartlar yüzünden birkaç ay önce bir bekçi hayatını kaybetti. Tüm bu kötü koşulları değiştirmenin tek yolu MÜCADELE ETMEKTİR…
UİD-DER’le Piknik Coşkusu
Tempa Pano’da İşten Atmalar Sürüyor
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...