Buradasınız
Şaka Suç Oldu!
Bostancı’dan bir işçi
Çoğu zaman işyerlerimizde arkadaşlarımızla şakalaşırız. Ama bazen bu şakalar iş arkadaşımıza zarar verir ya da bizim de hayatımızı karartır. Bir matbaa fabrikasında çalışan iki işçi birbirleriyle şakalaşıyorlar. Sonu da karakolda bitiyor. Çalıştıkları bölümde devlete ait özel bir iş yapılıyor. Ve her şey sıkı bir denetim halinde tutuluyor. Üretilen malın sayısı ayrı ayrı hesaplanıyor. Bozuk, sağlam, artan, kalan ne varsa hepsi tek tek sayılıp raporlanıyor. İşçiler göz hapsinde tutuluyor ve daha baştan hırsız muamelesi görüyorlar. Çünkü küçücük bir kâğıt parçası devlet tarafından 400 YTL’den satılıyor. Patron için de işin ucunda devletten kazanılmış bir ihale, sürekli akacak bir para ve itibar yatıyor.
Başka bölümde çalışan iki arkadaş o gün işlerin yoğun olduğu gerekçesiyle o bölüme alınıp hiçbir bilgi aktarımı yapılmadan çalıştırılıyor. Bir tanesi de şaka olsun diye kâğıtlardan bir tanesini alıp arkadaşının cebine koyuyor. Aynı zamanda güvenlik sensörünün alarm verip vermediğini de kontrol ediyor. Ama ne talihsizlik ki alet kapalıyken bunu deniyor ve alarm vermeyince de bundan sorun çıkmaz diyor. Ancak yemek saatinde daha bölümden çıkmadan gelen güvenlik görevlisi sensörle işçilerin üzerini taradığında alet alarm veriyor ve olaylar bundan sonra yaşanmaya başlanıyor. Gelen polis ekipleri tarafından işçiler karakola götürülüp bir gece boyunca bekletiliyorlar ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıyorlar. Patron önümüzdeki dönemde de alacağı ihalelerin hesabını yaparak devlete şirin görünmek için bu işin takipçisi olacağını ve işçilerin gerektiği gibi cezalandırılacağını söylüyor. Ve işçilere en ağır hakaretleri yağdırıyor. Aynı zamanda diğer işçilere gözdağı vermek için de patronun eline fırsat geçmiş oluyor. Yıllarını vermiş işçiler tazminatsız işten atılıyorlar. Daha önceden gerekmedikçe takip edilmeyen kameraları izlemek üzere bir eleman alınıyor ve her dakika işçilerin hareketleri kontrol ediliyor. Giriş çıkışlarda yapılmayan çanta ve üst arama kontrolleri böylelikle gerekçelendirilmiş oluyor. Fabrikada sıkıyönetim uygulamaları normalleşmeye başlıyor.
Bu şaka bir yandan işçilerin birkaç ay tutuklu kalmasına ve hayatlarının kararmasına neden olacak. Bir taraftan da yasaların patrondan yana olması, patronlara karşı verilecek mücadelede işçileri kendilerine güvensizliğe sürükleyecek. Ve belki de uzun bir zaman işçilerin hak aramak için yapacakları mücadeleden geri durmasına neden olacak. Patronlara gün doğmaması için bizlerin işyerlerimizde daha dikkatli davranmamız ve onların eline bir koz vermememiz gerekiyor.
İşçiler Hayatı 2 Saat Durdurdu
“Vatan Size Minnettardır”
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...