Buradasınız
“Dünyanın Kadın İşçileri”
Aydınlı’dan bir kadın öğrenci
UİD-DER Aydınlı temsilciliğinde 2 Martta “Dünyanın Kadın İşçileri” adlı belgesel filmi izledik. Film, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü yaklaşırken, kadın işçilerin yaşadıkları sorunları anlatması bakımından anlamlıydı.
Belgeselde Fransa, Belçika, Türkiye ve Endonezya gibi ülkelerde Levis fabrikalarında çalışan kadın işçilerin yaşadıkları sorunlar anlatılıyordu. Levis, Fransa ve Belçika gibi ülkelerde fabrikalarını kapatıp üretimi işgücünün ucuz olduğu Türkiye ve Endonezya gibi ülkelere kaydırıyor. Bir taraftan kapatılan fabrika bölgelerinde yüzlerce kadın işçi işsiz kalırken, diğer taraftan yeni açılan fabrikalarda işçiler düşük ücretlerle, sosyal haklardan yoksun, kötü koşullarda çalıştırılmaya başlıyorlar. Farklı farklı ülkelerdeki kadın işçilerin anlattıkları sorunlar ortaktı: Sigortasız çalıştırma, uzun mesailer, tuvaletlerin yasak ya da kullanılamaz durumda olması, evlilik, doğum gibi izinlerin kullandırılmaması, hakaretler vb.
Filmi izledikten sonra sohbet ettiğimizde gördük ki işçilerin yaşadığı sorunlar sadece Türkiye’ye özgü değildir, ileri kapitalist Avrupa ülkelerinde de işçiler benzer sorunları yaşıyorlar. En doğal ihtiyaç olan tuvalet izni bile artık ya kullandırılmıyor ya da süre tutulup ücretten düşürülerek izin veriliyor. Gördük ki kapitalizm uluslararası bir sistem ve nereye gidersek gidelim bu sorunlardan kaçış yok. Bu insanlık dışı düzene karşı, kadınıyla erkeğiyle omuz omuza verip mücadele etmediğiniz sürece yaşadığımız sorunlar her geçen gün kat kat artacak ve var olan sosyal kazanımlarımız da ellerimizden alınmaya çalışılacak.
Kadınlar bir taraftan patronlar tarafından ucuz işgücü olarak kullanılıp kötü koşullarda saatlerce çalıştırılırken, diğer taraftan evde eziliyor. Kadın işçilerin yaşadıkları sorunların çözümü de kapitalizme karşı örgütlü mücadeleye katılmaktan geçiyor. Kadınların iki kat daha ezildiği bu sisteme karşı, kadınların iki kat daha fazla mücadeleye katılması gerekir.
Kadın işçiler mücadeleyle özgürleşecek!
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...