Buradasınız
“Kırmızı Önlük ve Şapka” Canla Başla Çalışıyor!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşçilerin birlik ve dayanışma örgütü UİD-DER, her alanda canla başla çalışmaya devam ediyor. Kırmızı önlüklü ve kırmızı şapkalı UİD-DER’li işçiler; bir bakmışsınız fabrika önündeler, bir bakmışsınız işçi mahallelerindeler, bir bakmışsınız semt pazarlarındalar, bir bakmışsınız kent merkezlerindeler. “Kırmızı Önlük ve Şapka” arılar gibi hünerli ve bereketli; her yere gidiyor, her yerde işçi-emekçi halka gerçekleri anlatıyor.
Kıdem tazminatının gaspına karşı başlattığımız imza kampanyasında, yüz binlerce insana ulaştık. Yüz binlerce insana kıdem tazminatı gerçeğini anlattık ve 60 bine yakın imza topladık. Bu kampanya sırasında on binlerce işçi UİD-DER’e teşekkür etti: İyi ki vardı ve işçileri bilinçlendiriyordu. Yüzlerce sendikalı işçi, kendi sendikalarının hiçbir şey yapmadığını, ama UİD-DER’in çok çalıştığını söyledi. Derneğimiz, işçilerin tepkisini ortaya koymak için topladığı imzaları Meclise ulaştıracak: “Görüyoruz, sessiz değiliz, haksızlığı kabul etmiyoruz, boyun eğmiyoruz!” diyecek.
“Kırmızı önlük ve şapka” bir taraftan da işçileri bilinçlendirmeye dönük eğitimler sürdürüyor. Geçtiğimiz ay içinde UİD-DER’in tüm temsilciliklerinde “Neden Yoksullaşıyoruz, Nasıl Sömürülüyoruz?” başlığı altında seminerler yapıldı. Bu seminerlere yüzlerce işçi katıldı. 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü, yoğun katılımla, 4-11 Mart tarihleri arasında tüm temsilciliklerimizde kutlandı. İşyerlerinden ve işçi mahallelerinden yoğun katılımların olduğu etkinliklerde, emekçi kadınlara karanfiller dağıtıldı; 8 Mart’ın ne olduğu anlatıldı; şarkılar söylenip şiirler okundu. İşçi sınıfına yaraşır bir birlik ve dayanışma ortaya kondu.
“Kırmızı önlük ve şapka” şimdi 1 Mayıs’a hazırlanıyor. Kıdem tazminatının gaspı ve Genel Sağlık Sigortası adı altında yapılan soygun durdurulsun; iş kazaları ve ölümler dursun; iş saatleri düşürülsün ve ücretler yükseltilsin şiarlarıyla 1 Mayıs’a yürüyoruz.
- Depremin Yaraları Kanamaya Devam Ediyor
- Ne Kadar Vergi Veriyoruz, Karşılığında Ne Alıyoruz?
- Dert Bizde Derman Ellerimizde, Birliğimizdedir!
- İşçi Dayanışması 195. Sayı Çıktı!
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Sendikal Örgütlülük Kâğıt Üstünde Kalmasın
- Tarihin Bir Yankısı: Sınıfına İnan, Gücüne Güven!
- Bu Fikirleri Kimler Üretiyor?
- Kamuda Tasarruf Paketinden Payımıza Düşenler
- Kapitalizm Yıkılmadan İnsanlık Nefes Alamaz!
- İşçi Dayanışması 194. Sayı Çıktı!
- Bir Müthiş Bahtiyarlık: “Anlamak Gideni ve Gelmekte Olanı”
- Bir Şarkının İzinden: Bir Yere Gitmiyoruz!
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- İşçi Sınıfının Mücadele Saflarını Güçlendirelim
- İşçi Dayanışması 193. Sayı Çıktı!
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- Hayat Pahalı Ama Hayatımız Çok Ucuz!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...