Buradasınız
12 Eylül’ün Etkileri Devam Ediyor
Üsküdar’dan bir işçi
13 Eylül Pazar günü derneğimizin Bostancı temsilciğinde gerçekleştirilen 12 Eylül konulu etkinliğe katıldım. Darbenin nasıl yaşandığını ve sonuçlarını anlatan sunumdan sonra, etkinliğe katılan ve o dönemi yaşayan işçiler anılarını bizlerle paylaştılar. O günleri yaşayan arkadaşlarımız genç yaşta tanık olmuşlar darbenin nasıl gerçekleştiğine ve işçi sınıfına nasıl ağır bir darbe indirildiğine. Cuntanın iktidarı devralmasından sonra devrimci işçiler tutuklanmış, işkenceye uğramış, kaybedilmiş veya idam edilmiştiler. Verilen idam kararlarını protesto etmek, kararın geri alınmasını sağlamak için kampanyalar düzenlemişler. Darbecilerin hazırladıkları anayasayı protesto etmek üzere hazırladıkları bildirileri dağıtırken gözaltına alınmışlar, sonrasında günler boyunca işkenceye uğramışlar.
1980 sonrasında doğan genç işçi arkadaşlar da söz alarak, büyüklerin o günleri kendilerine nasıl aktardıklarını anlattılar. 12 Eylül’ü dinleme şansına sahip olan bir işçi, “o günleri bize macera gibi anlattılar, fakat ne olduğunun, neler yaşandığının farkında değillermiş” dedi.
Metal sektöründen bir kadın işçi kardeşimiz, işyerinde karşılaştığı sorunların kaynağının 12 Eylül’den miras kaldığını anlattı. 12 Eylül’e çocuk yaşta tanıklık eden bir eğitim emekçisi arkadaşımız, çocukluk yıllarının çalındığını, okulların o yıllarda elden geçirilerek şimdiki eğitim sisteminin oluşturulduğunu, çocukların her sabah askeri kamptaymışçasına sıraya sokulduğunu ve milliyetçi fikirlerin bilinçaltına zorla yerleştirildiğini anlattı.
Söz alıp konuşan arkadaşlarımızdan biri de, o zaman mücadelenin içinde koşturan insanların birçoğunun bugün Kürt sorununda milliyetçi tutum almalarına dikkat çekti.
O günlerin canlı tanığı bir başka kardeşimiz, sokağa çıkma yasağı sırasında dışarıda oyun oynayan ağabeyinin nasıl dayak yediğini, Kenan Evren’in helikopterinin geçtiği hat üzerindeki bütün ev ve işyerlerinin sevdiği tek renk olan krem rengine boyandığını anlattı.
O günlere tanıklık etmiş arkadaşlar anılarını anlattıktan sonra, sınıf olarak neden darbeye karşı koyamadığımızı, sokağa inemediğimizi tartıştık. Şu sonucu paylaştık; eğer o gün gerçekten işçi sınıfının bağımsız çıkarlarını savunan ve işçi sınıfının bilimine sadık devrimci bir önderlik olsaydı, darbecileri geri püskürtür, olaylar karşısında kafamız karışmadan mücadelemizi sürdürebilirdik. Bugüne kalan miras çok daha farklı bir dünyanın kapılarını aralardı bizlere. Sınıfımızın tarihini öğrenelim ve hiç unutmayalım. Bizim biricik zırhımız sınıfımızın bilimidir. Mücadeleyi büyütmek için öğrenelim, öğretelim!
Deri İşçileri ile 12 Eylül Röportajı
İZBETON İşçileri Greve Hazırlanıyor
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...