Buradasınız
1 Mayıs’a Doğru: İşçiler Konuşuyor /3
1 Mayıs’a doğru ilerlerken çeşitli sektörlerden işçilerle ve direnişteki sınıf kardeşlerimizle yaptığımız söyleşileri sürdürüyoruz. Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Sefaköy’deki bir elektrikli süpürge fabrikasında, işyeri temsilcisi olan bir kadın işçiyle yaptığımız söyleyişi yayınlıyoruz.
UİD-DER: Uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a katılmak sizin için ne ifade ediyor?
1 Mayıslar işçi bayramı gibi kutlansın. İşyerlerimizde yaşadığımız sorunları ve ileriye dönük yapabileceklerimizi gündeme getirmeliyiz.
UİD-DER: Krizin faturasını ödememek için ne yapılmalı?
Birleşerek ve kararlı bir duruş sergileyerek patronlara ödetmeliyiz. İşçiler zaten ömürleri boyunca zorluk yaşıyor, yaşayabilmek için çaba harcıyorlar. Kriz başladığında daha fazla zorlaşıyor her şey. Bu yüzden bilinçli olmalıyız, çabalarımızı ortak mücadeleye dönüştürmeliyiz. O zaman hiç değilse çektiklerimiz boşa gitmemiş olur.
UİD-DER: İşçiler 1 Mayıs’ta hangi talepleri dile getirmeliler? Örneğin, bu seneki 1 Mayıs’ın ortak sloganı “işten atmaları geri püskürtmek için 1 Mayıs’a” olabilir mi?
Madem yasalar bu kadar önemli, öyleyse işten atılmalara karşı yasa çıkarılsın. Ama o da demekle olmuyor. Ben diyorum ki işyerindeki arkadaşlara, “o kadar dizi izliyorsunuz, izlemeyin demiyorum ama haber de izleyin.” Neden? Çünkü kendimiz gibi olan insanlar, yani gerçek insanlar neler yaşıyor öğrenin. Şimdi işten atmalara karşı hiçbir şey yapmazsak, atıldıktan sonra ancak bol bol dizi izleriz. Kendi yaşamımız bir dizi gibi geçerken gözümüzün önünden, hiçbir şey gelmez elden.
UİD-DER: 1 Mayıs’ın kitlesel ve coşkulu olması, işçilere güven vermesi ve patronların yüreğine korku salması için sendikalar ne nasıl bir hazırlık yapmalılar? Mesela sendikanızın 1 Mayıs’a ilişkin hazırlıkları nelerdir, yeterli buluyor musunuz?
Kitlelerin bir noktada birleşmesi lazım. İşten atılan işçilerin de, çalışanların da, sendikalıların da, sendikasızların da aynı alanda toplanması lazım. Ben sendikama Taksim’de yapalım demedim, Ankara’ya gidelim Tekel işçileriyle birlikte kutlayalım dedim. Daha coşkulu olur. Sendikamız işçileri bir araya getirmeye çalışıyor. Benim sendikayı zorlamam gerek. Ben orada çalışmamı yaparım, insanları gelmeye ikna ederim. Eğer sendika beni dinlemezse ancak o zaman suçlayabilirim. Şimdi suçlayamam, çünkü işyerindekiler bir şey yapmak istemiyorlar ki sendika da reddetsin.
UİD-DER: Devletin ve patronların 1 Mayıs’ın içeriğini boşaltmak ve katılımı azaltmak için her daim yaptığı karalamalar ve baskılara karşı ne yapmalıyız? Çevrenizden bu korkular yüzünden katılmayanlar oluyor mu?
Ben yıllardır 1 Mayıs’a katılıyorum. Ertesi gün işyerine gittiğimde arkadaşlar şaşkınlıkla soruyorlar: “Aaa sapa sağlamsın, hiçbir yerin kırılmamış” diye. Ben 1 Mayıs alanlarında sloganımı atıyorum, coşuyorum. Orası kavga gürültü meydanı değil, orası kendimizi gösterme meydanı. Ben bunları anlatıyorum işyerinde.
UİD-DER: İlk kez 1 Mayıs’a katılacak olan işçi kardeşlerimize ne söylemek istersiniz?
Kimse o meydana bir kere bile çıkmadan karar vermesin. Herkes birlik olmayı tatmalı. Birlikten kuvvet doğar dedik. Doğmadı mı? Doğdu! Korkulacak bir şey yok.
UİD-DER: Teşekkür ederiz.
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Malatyalı Kadın Tekstil İşçisi İle Deprem ve Kadın İşçiler Üzerine Söyleşi
- Nilgün Soydan ile Kemal Türkler Söyleşisi
- Genel-İş İzmir 8 No’lu Şube Başkanı Gümüştekin ile Söyleşi
- İş Güvenliğimiz İçin 1 Mayıs’ta Sınıfımızın Saflarındayız
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- Bir Afgan Göçmen İşçiyle Söyleşi: “Ölmek ya da Özgürce Yaşamak”
- Ekmekçioğulları İşçileri ve Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan’la Direniş Üzerine
- Söz Hakları İçin Direnen Ekmekçioğulları İşçilerinde
- Trelleborg İşçileriyle Grev Üzerine Söyleşi
- Cargill İşçileriyle Sohbet
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...