Buradasınız
1 Mayıs’ı Adına Yakışır Bir Şekilde Kutlamak
Gebze’den bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
100 yılı aşkındır süren bir mücadele geleneği 1 Mayıs. Tüm dünyada işçilerin alanlara çıktığı, sorunlarını, taleplerini, özlemlerini haykırdığı bir mücadele günü. Genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle milyonlarca işçinin alanları doldurduğu, tam da adına yakışır şekilde birlik, mücadele ve dayanışma içerisinde kutladığı bir gün 1 Mayıs. Ama egemenler, işçilerin bir araya gelmesine, güçlenmesine asla tahammül edemiyorlar. 1 Mayıs’ta işçilerin bir araya gelmesini baskı ve yasaklarla engellemeye, işçilerin hafızasından bu mücadele geleneğini silmeye çalışıyorlar. Kent meydanlarını işçi ve emekçi kitlelere kapatıyorlar, yasaklıyorlar.
Bu yıl da 1 Mayıs’ta yükseltilecek taleplerden, nasıl bir hazırlık yapılacağından, hangi çalışmaların yürütüleceğinden önce İstanbul’da 1 Mayıs’ın nerede kutlanacağı tartışmaya açıldı. 1 Mayıs’ın anlam ve önemi soldurulmak istendi. Oysa 1 Mayıs sermaye sınıfına karşı işçi sınıfının örgütlü gücünü göstermesinin araçlarından biridir. Fabrikalarda, mahallelerde, sanayi havzalarında yürütülen kararlı çalışmaların ve mücadelenin ilerletilmesinin bir aracıdır. Ama ne yazık ki, uzun yıllardır 1 Mayıs’ın alan tartışmalarına indirgenmesi, anlamının gölgelenmesi, adına ve özüne yakışır bir kutlamanın gerçekleştirilmesine engel teşkil ediyor.
Fabrikalarda mutfaktaki yangın, artan hayat pahalılığı, kıdem tazminatının gaspı, EYT mağduriyeti, zorunlu BES dayatması konuşuluyor. Temel talepler etrafında birleşmek gerektiği tartışılıyor. Böylesine can yakıcı taleplerin yüz binlerce işçi tarafından meydanlarda haykırılması elbette mümkün. Ancak 1 Mayıs’ı anlamına ve özüne yakışır bir şekilde kutlamak için işçi sınıfı mücadelesini sorumlulukla ele almak gerekiyor. Özenli, kararlı ve sabırlı bir çalışma tarzı ile hareket etmek gerekiyor. Alanlara daha fazla sayıda işçinin taşınması, taleplerin haykırılması ve sermaye sınıfının topyekûn saldırılarına karşı birlik ve dayanışma içerisinde mücadelenin yükseltilmesi gerekiyor. Alan tartışmaları, sendikaların işçi sınıfının çıkarları doğrultusunda tutum almaması nedeniyle 1 Mayıs alanlarının güçsüzleştirilmesine geçit vermemek gerekiyor. Sınıfımızın mücadele örgütü UİD-DER bu bilinçle hareket ediyor ve 1 Mayıs’ın adına yakışır şekilde kutlanması için var gücüyle çalışıyor. Saldırıların böylesine arttığı zor bir dönemde hangi safta durulduğu çok daha büyük önem kazanıyor. İşçi sınıfının safında yer alanlar, sınıf mücadelesinin sorumluluğunu taşıyıp canla başla çalışırken, 1 Mayıs’a sahip çıkmak, sınıf kardeşliği ve mücadelesi bayrağı altında birleşmek gerekiyor. 2019 1 Mayıs’ında, bu bilinçle yer alacağız. Tüm karalamalara, aldatmalara ve 1 Mayıs’ın içini boşaltma girişimlerine karşı coşkuyla, umutla, kararlılıkla alanlara çıkacağız. 1 Mayıs’ımıza sahip çıkıp birlik, mücadele ve dayanışma içerisinde taleplerimizi haykıracağız.
Haydi, Dostlar 1 Mayıs’a!
- Metal İşçisi Kadınlar Olarak 1 Mayıs’ta UİD-DER’leyiz
- Çocuklarımızın Geleceği İçin Haydi 1 Mayıs’a
- New York’lu İşçiler: Mayıs Ayında Kira Ödemiyoruz!
- Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın Örgütlülüğümüz!
- Dünyada 1 Mayıs: Yasaklara, Baskılara İnat Mücadele!
- Sendikalardan 1 Mayıs Açıklamaları
- 1 Mayıs Ruhuyla Birleşelim!
- UİD-DER’li Kadınlar 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye
- Bugün 1 Mayıs Kardeş
- Birleşen İşçi Her Zaman Kazanır
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye
- 1 Mayıs’la Umudumuzu Yeniden Kuşandık
- Yaşasın 1 Mayıs!
- UİD-DER Kadın Komitesi: Korkuya Teslim Olmuyoruz, 1 Mayıs Ruhunu Yaşatıyoruz!
- 1 Mayıs Geliyor ve Bir Kahraman Lazım!
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadelemizi ve Dayanışmamızı Güçlendirelim!
- İşten Atmalara ve Ücretsiz İzinlere Hayır!
- Sendikalardan Çağrı: Güzel Günler İçin 1 Mayıs’a!
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...