Buradasınız
Aydınlı’da “Demiryolu Devrimi” Filmini İzledik
Aydınlı’dan bir işçi
UİD-DER Aydınlı temsilciliğinde, Amerika’da siyahi taşıma işçilerinin sendikal mücadelesini anlatan “Demiryolu Devrimi” adlı filmi izledik.
Film biz işçilere aslında dünyanın neresinde olursak olalım sorunlarımızın ortak olduğunu bir kez daha gösterdi. Beyazların üye oldukları sendikalara dahi üye olamayan siyah işçiler, işçi olmalarından kaynaklı yaşadıkları sorunlara bir de siyah olmalarından dolayı yaşadıkları sorunlar ekleniyor. Trenlerde seyahat eden zenginlerin 1 dolar karşılığında köpek gibi havlattıkları ve her türlü aşağılamaya maruz bıraktıkları siyah işçiler, tüm bu koşulların değişmesi, insanca çalışma ve onurlu bir yaşam için sendikal mücadeleye atılıyorlar. Ancak patronlar bu mücadele karşısında boş durmayıp aslında hiç de yabancısı olmadığımız türlü yöntemlerle sendikal mücadeleyi kırmaya çalışıyor. Sendika üyesi işçiler işten atılıyor, patronların kiraladıkları serseriler tarafından dövülüyor, öncü işçiler satın alınmaya çalışılıyor… Ancak mücadelelerinde kararlı olan 10 bin siyah demiryolu işçisi sonunda Pulman şirketi patronlarına sendikayı kabul ettiriyor.
Filmde de gördük ki, patronlar sınıfı bizleri ne derimizin rengine, ne dilimize, ne dinimize, ne de nereli olduğumuza göre sömürüyor. Patronlar için önemli olan ucuz işgücüdür. Filmde nasıl ki siyah işçiler aldıkları ücretle karınlarını doyuramazlarken, aynı şey bugün de geçerliliğini koruyor. Bugün de Türkiye’de başta deri ve tersane sektörü olmak üzere pek çok sektörde göçmen işçiler, kaçak işçiler ve Kürt işçiler ucuz işgücü kaynağı olarak görülüyor. Bu da işçilerin bilincinde ücret düşüklüğünün kaynağı olarak bir yanılsama yaratabiliyor. Ancak biz işçiler patronlar sınıfının yaratmış olduğu bu yanılsamaya kanmamalı ve patronların her tür oyununa karşı uyanık olmalıyız. Yaşadığımız sorunların nedeni içinde bulunduğumuz bu çürümüş kapitalist düzendir ve bu sorunların çözümü de, bu düzene karşı göçmen işçiler olsun, kaçak işçiler olsun, işsizler olsun yani tüm işçi sınıfının örgütlü ve birlikte mücadelesinden geçmektedir.
Sınıfımızı Bölüyorlar
“Demiryolu Devrimi”
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...